Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Göz kaşınması nasıl geçer?

Göz kaşıntısı için her zaman sabit bir tanı koymak kesinlikle yanlış olacaktır. Göz kaşınması herkeste farklı sebeplerden dolayı görünebilir. Bazı kişilerde genetik, kronik aileden gelen bir göz rahatsızlığından dolayı gözler kaşınabilir, bazı kişilerde alerjik, bazılarında da çevresel mevsimsel faktörlerden dolayı gözlerde kaşınma meydana gelebilir. Bunların kesin tanısı muhakkak bir göz hekimi tarafından yapılıp gerekli tetkiklerden sonra uygun tedavi yöntemi seçilerek uygulanmaya başlanmalıdır.

 

Göz kaşınmasının nedenleri;

Bakteriyal Konjonktivit

Kirli eller ile göze dokunulduktan sonra, gözlük, lens, havlu gibi tekil kullanımlara mahsus eşyaların birden fazla kişi tarafından kullanılması durumunda, dışarıdan bir hastalıktan kapılan bakterilerden dolayı oluşur. Tedavi sürecinde antibiyotikler kesinlikle kullanılır. Ciddi bir ilgi gerektirir.

Arpacık

Gözümüze gözyaşı taşıyan kanallardaki yağ damarlarının kanallarının tıkanması durumunda görülen hadisedir. İltihap ve yağ olarak göz kapağında, kirpik diplerinde oluşur, dışarıdan kolaylıkla görülebilir. Arpacık göz kaşınmasına sebep olan faktörlerden bir tanesidir.

Grip, Nezle;

Mevsim değişikliklerinden dolayı da göz kaşınması, nezle veya gribin habercisi olabilir. Erken farkedip bol bol C Vitamini tüketmekte fayda var.

Kornea Zedelenmesi;

Rüzgarda göze kaçan herhangi bir cisim, yanlış lens kullanımı, kalitesiz ve kurumuş lens kullanımı sonucunda korneada oluşan zedelenmeler gözlerde kaşıntı ve batma yapacaktır.

 

Göz kaşıntısı Bitkisel Tedavi;

Bu belki çoğu kişi tarafından biliniyor fakat biz yinede bilmeyenler için tekrar söyleyelim. Göz kaşıntısı türlerinin çoğunda etkili olan bitki papatyadır. Papatyayı kaynatıp suyu ılıktan sonra pamuk ile gözlere pansuman yapılır. 5 dakika aralıklarda papatya suyuna batırılmış pamukları gözlerin üzeri ve etrafı pansuman edilir. Göz kaşınması ve gıdıklanmasını en aza indirecektir.

Diğer bir bitkisel yöntem ise, yine aktarlarda bol miktarda bulabileceğiniz özerlik otudur. Bu otu yaktıktan sonra küllerini gül suyu ile karıştırılıp bu su ile gözlere pansuman yapabilirsiniz. Bu da göz kaşıntısını dindirmek için etkili bir yöntemdir.

Üçüncü bitkisel yöntemimiz ise Kaynamış suda eritilmiş sarısabır suyu ile de gözlerinize pansuman yapabilirsiniz.

 

Göz Kaşınması Tedavisi

Verdiğimiz nedenlerin dışında eğer bir rahatsızlığınız olmadığı halde yinede gözlerinizde kaşınma var ise gözünüz kuruyor demektir. Bu da neden olur? Gözler uzun süre bir şeyle ilgilenirken yani araç kullanırken bir hedefe odaklanmak gerekir, göz kırpma sayısı azalır ve gözler kırpılmadığı için göz suyu azalarak kaşınma ve batma yapar. Bu aynı şekilde ve daha fazla bilgisayar karşısında uzun süre duranlar için de geçerlidir. Eğer bilgisayarda sürekli çalışıyorsanız, göz kaşıntısının ve göz yorgunluğunun önüne geçebilmek için suni göz yaşları kullanabilirsiniz ve her 1 saate bir gözlerinizi uzak noktalara ve yakın noktalara bakarak dinlendirebilirsiniz.

Eğer gözlerinizde kaşıntı şiddetliyse ve bunun yanı sıra şişlikler de oluşuyorsa göz çevresinde derhal bir hekimden destek almalısınız. Göz hastalıkları ve kaşıntı hafife alınmaması gereken bir göz problemidir.

Bayanlarda makyaj yapılmışsa eğer yatmadan önce muhakkak bu makyajı temizlemelidirler. Temizleme işleminden sonra temiz ve ılık suyla yıkanmış bir havlunun suyunu sıkarak gözlerin üzerine konulup gözler nemlendirilerek dinlendirilmelidir.

Hekiminizin muayenesinden geçmeden kesinlikle kendi başınıza göz damlaları merhemleri satın alıp kullanmayınız. Aksi taktirde sorunu büyütüp korneaya zarar dahi verebilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. tuğba dedi ki:

  benimde gözlerim kaşınıyodu bunları yaptım birazz olsada azaldı:) teşekkürler

  1. doktorbey dedi ki:

   İyi geldiyse ne güzel. Geçmiş olsun.

   1. oğuzhan dedi ki:

    benim gözüm kaşınıyr kıp kırmızı oluyr nedenini söyleyeblirmisnz ?

   2. Ceren dedi ki:

    Doktor bey, benimde sağ qözümde kaşıntı oluyor. Ve tutamadım gözümü dün gece aşırı derece de ovaladım gözümü, kaşıdım. Şuan berbat bi hale girdi gözüm kıpkırmızı oldu akmaya başladı. Gözümün önündeki beyaz şeffaf perde şişti içinde gözümü kapatamıuorum çok rahatsız oluyorum. Bana yardımcı olursanz memnun olurum.

   3. Ceren dedi ki:

    Doktor bey, benimde sağ qözümde kaşıntı oluyor. Ve tutamadım gözümü dün gece aşırı derece de ovaladım gözümü, kaşıdım. Şuan berbat bi hale girdi gözüm kıpkırmızı oldu akmaya başladı. Gözümün önündeki beyaz şeffaf perde yani Kornea denilen şey şişmiş durumda inceldi gözümü kapatamıuorum çok rahatsız oluyorum. Korkuyorum nasıl müdahale edebilirim Bana yardımcı olursanz memnun olurum.

 2. serer dedi ki:

  kolanyağı gözdeki mikropları giderdiği söyleniyor doğrumu sizce ? evde bizim yapabileceğimiz neler vardır ?

 3. denisu dedi ki:

  Benim gozum kasiniyordu demeki sebebi bir yere oldugundan fasla odaklanmakmis bize bilgi verdiginiz icin cok tesekurler

 4. ebru dedi ki:

  benm gözüm herzaman bu mevsimde kaşınıyo ve kıpkırmızı oluyor neden böyle oluyo açıklarmıınız nasıl geçer

 5. Raşit Topcu dedi ki:

  Geçen yıl bu zamanlar gine kaşınmıstı. iki hafta sürüp geçiyor. Şu an on gün oldu ve haftasonu geçmesi lazım

 6. Orkun deniz dedi ki:

  Mrb benin anaannemle 92 yasında 2gundur sabahları gözünü capaklandigi için adamıyla bide şiddetli kasiniyo kızarıklık mevcut ne yapilmalidir

 7. aulon dedi ki:

  Son iki hefte goz qasintisi mende olur.gozde zeiflikde hiss edirem

Yorum Yaz