Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Farenjit nasıl tedavi edilir?

Farenjit Nedir?

Ağzımızın ve burnumuzun boşluk bölgesinin arkasında bulunan ve önemli olan farinks adı verilen boğaz kısmı bulunmaktadır. Buradaki farinks yani boğaz kısmının iltihaplanması sonucunda farenjit meydana gelir. Farenjit basit olmayan ve tedavisi zor olan bir boğaza iltihap bulaşma hastalığıdır. Genelde kış aylarında ortaya çıkar ve boğazdaki bakteri üremesinden veya dışarıdan gelen zararlı bakterilerin boğaza yerleşmesinden ortaya çıkar. Bulaşıcı bir hastalıktır ve neden olabileceği bir hastalık da bronşittir. Farenjit bazı durumlarda çok şiddetli ağrılara neden olabilen ve kısa zamanlı olan bir hastalıktır fakat bazı durumlarda ise bireyde uzun süredir bulunur ve hiçbir rahatsızlığa veya ağrıya sebebiyet vermediği için şikâyet edilmez. Böyle pek fazla şikâyetin olmadığı durumlarda hastalıkta kronikleşme tespit edilir ve bu farenjit türünün adı müzmin farenjittir. Bunun dışındaki durumda boğazınızın kısa süreli fakat şiddetli bir şekilde iltihap kaparak farenjit olması durumuna akut farenjit adı verilmektedir.

Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Farenjit hastalığının genel kaynağı virüsler olduğu için uygulanabilecek herhangi bir antibiyotik tedavisi farenjit hastalığının geçmesinde yardımcı olmayacaktır. Antibiyotiğin tedavi olarak kullanılabileceği boğaz hastalığı çeşitli boğaz ağrılarıdır

İçilecek sıcak ballı süt veya içerisine biraz limon damlattığınız çayınız farenjit hastalığınızın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Gün içerisinde belirli aralıklarla su ile yapılacak gargaralar ılık su olması şartıyla farenjit hastalığınıza iyi gelecektir.

Tüm eczanelerde satılan çeşitli boğaz pastilleri veya marketlerde ve bakkallarda satılan mentollü şekerler kısa sürede farenjit hastalığının geçmesine yardımcı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ali dedi ki:

    bende sık ortaya çıkıyor farenjit,ama sıcak ballı sütün zehirlediği söyleniyor

Yorum Yaz