Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

El şişmesi neden olur, nasıl geçer?

El şişmesinin pek çok insanda görülüyor olması bunu önemsiz bir hastalık yapmaz. Her insanda aynı nedenle şişmez eller. Çeşitli nedenlerden dolayı şişen elin muhakkak doktor kontrolüne ihtiyacı vardır. Kişi ilk kez elinde şişlik hissediyorsa hemen bir doktora başvurmalıdır. Ellerdeki şişlik kişide alışılmış bir durum olmuşsa yani önemsenecek bir durum teşhis edilmemişse kendi kendine geçmesi beklenir ya da evde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

El şişmesi tek bir nedene bağlanamaz. Pek çok sebepten bu rahatsızlığa rastlanabilir. Karaciğer ve böbrek hastalarının, hormonal dengesi bozulmuş hastaların çoğundan el ve ayak şişkinliği şikayetini duyabilirsiniz. Yani vücuttaki herhangi bir hastalık bu şişliklerin sebebi olabilmektedir. İnsan vücudunun çeşitli yerlerindeki dokularda olması gerekenden fazla su tutulması durumunda ödemler oluşur. Ödemlerin oluştuğu bölgelerden biri eller ve bileklerdir.

Ellerin çok fazla şiştiği diğer bir dönem de gebelik dönemidir. Bu dönemde ellerin şişmesini herhangi bir hastalığın belirtisi olarak kabul edip endişeye kapılmaya gerek yok. Gebelik döneminde fazla hareketsiz kalmak ve çok tuzlu yiyecekler tüketmek şişliği artıracaktır. Dikkat ettiğiniz takdirde ellerde şişme oranı azalacaktır.

Özetle el şişmesi herhangi bir hastalığın habercisi olmakla birlikte hareketlerinize de bağlı vücut olayıdır.

 

PEKİ ŞİŞLİK NASIL GEÇER?

Şişliğin sebebi bulunduktan sonra tedavi süreci kolay olacaktır. Diyelim ki karaciğer veya böbrek hastası bir insan ellerindeki şişmeden dolayı doktora başvuruyor. Çeşitli tetkiklerden sonra hastanın karaciğer hastalığından dolayı ellerinde şişmeler olduğu teşhisi konuluyor. Burada uygulanacak tedavi karaciğeredir. Yani hastalığın kökeni tedavi edilerek genel anlamda sağlığa kavuşuyor hastalar.

Gebelik döneminde ise şişlikleri azaltmak istiyorsanız tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve hareketli olmaya gayret gösterin. Bir de günde bir fincan anason çayı içerek şişliğe engel olabilirsiniz.

 

Şişmeler hakkında videolu bilgi;

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Şule dedi ki:

  Ya ben bılegımın oraları oylesıne kestım gecede sargı bezını sardım sıktım elımde uyusma cok vardı sonra uyudum uyandıgımda elım parmaklarımla beraber sısmıstı neden acaba ?

 2. Turgay dedi ki:

  Neden kestin?

  1. Furkan dedi ki:

   okula gitmemek icin 🙂

 3. Şule dedi ki:

  öylesine ddm ya.

  1. Furkan dedi ki:

   okula gitmemek icin 🙂

  2. Meryem dedi ki:

   Allahim ya , insan öylesine bilegini kesiyor sacmaliga bak , biraz ergen cocuklara özendim desen daha iyi olacak şule . Akil var mantik var kestiginden dolayi şişer baska neyden dolayi olabilir birde soru olarak sormussun

 4. ahmet dedi ki:

  mal mısın 😀

 5. Mehmet taskiran dedi ki:

  Merhaba şuan saat 3.50 elimin kasinmasina uyandin ve kasidiktan sonra ellerim şişmeye başladı ama yok böyle bir kaşınma parmagimdaki yuzuku zor çıkarttım simdi neden sismis olabilir

Yorum Yaz