Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Düztaban Ayak Nasıl Anlaşılır?

Ayak insan vücudunun alt kısmında bulunan yürümeyi, dik durmayı sağlayan, 26 kemik, bağ ve kaslardan meydana gelen bir organımızdır. Tüm vücudumuzun ağırlığını taşımakta olan; en büyüğü topuk kemiği ve en küçüğü parmak kemikleri olan organdır. Dik bir şekilde yürümemiz için ayaklarımızın sağlıklı olması gerekir. Ayaklarımız yere basma esnasında topuktan ayağın ön kısmına doğru esneme hareketi yaparlar. Her iki ayağımızın iç yanında bulunan ve yere bastığı zaman çökmesini engelleyen bir kilit taşı görevi gören iç ark (kavis) tır. Bu iç ark hem ayağın yüzeyini destekleyen kemiklerden hem de bu kemiklerin bir arada tutmaya yarayan bağlar ve kaslardan oluşur. İç arklarda yük esnasında esneyerek ağırlığın yere düzgün ve dengeli bir içimde dağılmasına yardımcı olur. Yürümemiz için en temel yapılardan biri olan iç ark’ın olmayışına düztabanlık denir. Düztaban olan kişilerde ayaklar yere bastığı zaman ayak iç arkı vücudumuzun ağırlığını taşıyamayarak çöker. Böylece ayağın düz bir hale gelmesine neden olur. Düztabanlıkta hastalarda topuktan öne doğru aktarılması gereken yük düzgün bir şekilde aktarılmadığından dolayı yere bastığında dengeli yük dağılımı ayak tabanında oluşmaz. Hastalarda özellikle uzun süreli yük taşıma, ayakta kalma, yürüyüş, batma, uyuşukluk, ağrı gibi sorunlar oluşur.

 

Düztaban Belirtileri Nelerdir?

  • Erken yorulma
  • Ayaklarda sık ağrı
  • İçe basma ve dizlerin çarpması
  • Bel ağrısı
  • Ayaklarda şekil bozukluğu
  • Bel kısımlarında kireçlenme
  • Yürümede bozukluklar

 

Düztaban Tedavisi Nedir?

Öncelikle ayakkabı değişikliği ile başlanılır. Ayakkabı tabanını destekleyecek ayağınızın şeklini düzeltici tabanlar bulunan kullanılmaktadır. Cerrahi müdahale ile de ayağın şeklinin düzeltilmesi sağlanabilir.

Çocuklarda ise düztabanlık yanlış yürüme problemleri, yavaş yürüme veya hızlı yürüme gibi sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda doğru ayakkabıların kullanılması ise sorunların çözümü için en doğru yoldur. Düztaban olan kişiler ayakkabı seçerken içi doldurulmuş ayağınıza destek veren ayakkabılar seçmelidir. Fazla topuklu ayakkabılar bel rahatsızlıklarına az topuklu ayakkabılar ise diz ağrılarına neden olmaktadır. Geniş ayakkabılar tercih edilmesi gerekir. Ayakkabının ön bölümü ayağınızı sıkmayacak şekilde olmalıdır mutlaka.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz