Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Doku nakli nedir, nasıl yapılır?

Doku nakli hasta bir kişinin, şifası için sağlıklı bireyden yardım almasıdır. Doku nakli pek çok dokudan yapılmaktadır. En bilindik doku nakli kemik iliği naklidir. Doku nakli ülkemizde gerektiği kadar yapılamamaktadır ve bu yüzden pek çok insan hayatını kaybetmektedir. Nakli yapılan dokular, kornea, kemik iliği, kemik, kalp kapağı ve deridir.

Doku naklinde bulunmak isteyenlere donör adı verilir. Doku naklinin gerçekleşebilmesi için hasta ile donörün kanlarının ve dokularının uyuşması gerekmektedir.

2003 Yılı Sonunda Doku nakli sırası bekleyen hasta sayıları;

Kornea – 4958
Kemik iliği – 282
Kalp kapağı – 9

Görüldüğü gibi sayılar çok can sıkıcı. Bu kadar hastaya rağmen donör sayısı oldukça az. İnsanların bu konuda bir an evvel bilinçlenmesi gerekmekte ve donör sayıları artırılmalıdır.

Pek çok insan doku ve organ naklinin dini boyutunu düşünerek uzak duruyorlar. Fakat burada yanlış bir bilgi sözkonusu. Bilinmeyen bir konu var ki, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 3.3.1980 tarihi ve 396/13 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır. İnsanlarımızın daha duyarlı olup donör sayılarını artırmalarını rica ediyoruz. Pek çok insanın hayatını kurtarabilirsiniz.

 

Doku nakli yapılırken illa ameliyata gereksinim duyulmaz. Örneğin ilik naklinde kalçadan nakil işlemi kolayca gerçekleşir. Nakilden sonraki süreçte devam eden tedavilerle iyileşme gerçekleşir. Kalp kapağı naklinde ise hasta ameliyat edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. naber dedi ki:

    güzel bir site…

  2. prenses eda dedi ki:

    süper site…

Yorum Yaz