Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Diş eti kanamasının belirtileri nelerdir?

Diş etleri neden kanar? hiçbir sorun olayan, hatta çürüksüz olan dişlerinizin bile diş kaybına dönüşeceği birkaç durumun belirtisidir aslında diş eti kanamaları. Bu konuda yeterince hassas davranmak gerekiyor. Dişlerimizden daha hassas olan diş etlerimizin tek koruması dudaklarımızdır ve onları kapatarak normal zamanda dış etmenlerden korumaktadır. Elimizle oynayarak veya kürdan kullanarak diş etlerimizi tahrip etmemeliyiz çünkü çok hassas bir dokuya sahiptirler ve her an kanayabilir.

 

Diş eti kanamasının belirtileri; 

1. Bakteri Plağı:

Bakteri plağı, bakteri tabakası, dişlerimizi fırçaladıktan sonra ağzımız ve dişlerimiz üzerinde kaplanan şeffaf hafif yapışkan bir tabakadır ve bütün bakterileri üzerinde tutmaktadır. Bakterilerin ağızdan uzaklaştırılması için öncelikle kendi üzerinde bakterileri biriktirerek fırçalama esnasında da dışarı atılmasını sağlar.

Bazı bakteriler ise bu bakteri plağını delip geçerek diş üzerinde ve diş etlerinde asitlı kısımlar oluşturarak çürüklere ve diş eti kanamalarına sebep olmakta.

Tükürüğümüzün büyük bir kısmı su, geri kalan az bir kısmı ise çeşitli mineral ve organik maddelerdir. Tükürük ve bakteri plağının yapısı kişide kişiye değişebildiği için diş eti kanama hassasiyetleri de kişiden kişiye göre değişmektedir.  Bakteri plağını, basit bir ağız çalkalaması ile söküp atamazsınız. Burada biriken bakterileri düzenli fırçalama ile en aza indirebilirsiniz. Böylelikle diş eti kanamalarını en aza indirmiş olursunuz.

2. Diş Taşı:

Diş taşı, ağızda biriken bakteriler ile tükürük ve ağızdan gelen bazı diğer organik maddelerin birleşmesi ile diş yüzerinde kendini gösteren sert bir tabakadır. Yine ağız çalkalama ve basit fırçalama işlemleri ile sökülemeyecek kadar kuvvetli ve sert bir tabakadır. Diş taşının temizlenmesi için bir diş hekiminden yardım almalısınız.

Diş hekimlerinin genelde aldığı şikayet, diş fırçalama esnasında acıma ve kanama olduğu için hastaların diş fırçalamadan bile korktukları yönünde. Diş fırçası ve diş macunu seçiminde oldukça temkinli davranmalı ve hassas seçimler yapmalısınız.

Diş eti kanamasını ciddiye alın!

Dişeti kanaması genelde ağız içerisindeki sorunların bir sebebi olarak görülür fakat bazen de diğer organlarımızın sorunları karşılığında kendini gösterebilmektedir.

Diş etlerinizle birlikte burun içinizde de kanamalar oluyorsa, diş çürüğünüz varsa veya diş çürükleriniz büyümekteyse, yeni çürükler oluşmaktaysa, solunum zorluğu, halsizlik ve bilimum yorgunluk sorunlarından da şikayetçiyseniz kan eksikliğinden şüphelenmelisiniz.

Bütün bunların yanı sıra eğer karında şişlik, gece terlemesi, çarpıntı, kilo kaybı, iştah azlığı, bulantı, bacaklardaki kemik ve eklemlerde ağrı gibi problemlerinizde var ise lösemi hastası olabilirsiniz (kanser).

Dişeti kanamasına burun kanaması da eşlik ediyorsa, diş çürüğüne eğilim arttıysa, yorgunluk, halsizlik ve solunum güçlüğünden şikayetçi iseniz, ciddi bir kansızlık sorunu, Bu belirtilerin yanı sıra özellikle bacaklarınızda kemik ağrısı, karında şişlik, bulantı, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı söz konusu ise bir tür lösemi (kanser) söz konusu olabilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz