Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Dil Dönmemesi ve Tedavisi

Dil Dönmemesi ve Tedavisi

Özellikle çocukluk döneminde dile tam anlamıyla hakim olamama nedeniyle kelimeleri ve harfleri düzgün telaffuz edememek çok yaygın bir durumdur. Bu durum genel itibariyle belirli bir dönemden sonra atlatılır. Bazı kişilerde ise bu sorun ilerleyen yaşlarda da devam eder. Bazı bireyler bunu önemsemeyip hayatlarına devam ederken diğer bireyler bunu büyük bir problem olarak görür. Bu durum kişilerde takıntıya dönüşürse öz güven zedeleyici bir hal alabilir. Bu tür bir takıntı sonrasında kişinin psikolojik problemlere sahip olmasına da neden olabilir.

Dil dönmemesinin iki çeşit nedeni vardır. Dil ve çene kaynaklı olabilir, ya da kişinin psikolojik durumu ile ilgili olabilir. Ne mutlu ki iki durum da çözümsüz değildir. Bazen dil dönmemesi başka diğer hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenden ötürü bir uzmana başvurmak daima en iyi tercih olarak görülmektedir.

Bazı harflerin yanlış telaffuzunun birkaç sebebi bulunmaktadır:

  • İşitme problemi bulunan çocuklar gelişim dönemlerinde bu harfleri doğru bir şekilde duyamaz ve bu yüzden konuşmaları da normalden farklı hale gelir. Bu durumun zamanında fark edilmesi ve bir uzmana danışılması gerekir. Aksi takdirde bu rahatsızlık yerleşir ve çözülmesi daha da zor bir hale gelir.
  • Konuşma bozukluğu kişide bulunan sinirsel bir bozukluktan öte geliyor da olabilir. Ki bu durumda bir nöroloğa başvurmak mantıklı olacaktır.
  • Ötizmin en büyük belirtileri konuşmaya geç başlamak ve düzgün konuşamamaktır. Bu yüzden erken hareket edilmesi ve bir uzman tarafından teşhis konması sonrası için oluşacak problemleri engelleyecektir.

 

 

  • Eğer bu problemler kişi için değerlendirme dışı kalmış ise geriye bir tek problem kaynağı kalmaktadır. Bu da kişinin psikolojik problemler nedeniyle telaffuz problemi yaşadığıdır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise yapılması gereken bir konuşma terapistine başvurmaktır. Terapist yönteminin istekli ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi lazımdır. Bu yöntem uygulanmasa bile bu problemin çözümü bireyin kendi kendine telaffuz denemeleriyle de gerçekleşebilir. Fakat terapiste gitmek süreci kısaltacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz