Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Çok yemek yemek hastalık mıdır?

Yemek yeme bozuklukları olarak ta anlandırılır. En sık görüleni ise aşırı yemek yeme hissi ve alışkanlığıdır. Dürtü bozuklukları olarak ta anılır. Tıka basa yemek yemekte bunu en iyi şekilde anlatmaktadır. Bu hastalığa maruz olan kişiler, gün içerisinde çok fazla öğünde çok fazla yemek yerler ve bu da genelde yemek yedikten sonra aşırı yediklerini anlamalarıyla sonuçlanır. Zaten yemek yenme esnasında hissedilmiş olsa bir nebze olsun azaltılabilir.

 

Dışarıdan bakıldığında bu kişilerin çok fazla yemek yedikleri kolaylıkla hissedilebilir.  Tüketilen yemek miktarındaki anormallik göze çarpmaktadır. Aşırı yemek yiyen kişiler, gün içerisinde çok fazla acıktıklarını, sürekli bir açlık hissettiklerini belirtirler. Bundan dolayı kendilerini yemek yemeye mahkum ederler. Hayattan zevk alamazlar daha doğrusu yemek yemek bu kişiler için hayattan zevk alma noktasına ulaşabilir. Aşırı yemek tüketildikten sonra ise kişiler genelde pişmanlık duyarlar. Bu durum bir kontrol eksikliğidir.

 

Aşırı yemek yemenin sebepleri kişiye göre değişir. Depresyonda olan kişilerde, sosyal fobisi olanlarda ve kişilik bozukluğu olan kişilerde sıklıkla görülür. Çok fazla yemek yiyen, tıka basa yemek yiyen kişiler zamanla obezite hastalığına bile yakalanabilirler. Obezitenin ise kendi başına birçok sorunu beraberinde getirdiği de bir gerçektir. Aşırı yemek yeme ile çıkılan yolda obeziteye ilk adımlar atılır, obez olunduktan sonra ise dışarıya çıkamama, arkadaş ilişkilerinde zayıflama ve kişinin kendine olan güveninde zayıflama görülür.

Aşırı yemek yediğinizin eğer farkındaysanız ve düzeltme yolunda adım atmak istiyorsanız yeme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuçlar verecektir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz