Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Cilt yanıklarına ne iyi gelir?

YANIK NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Isıya maruz kalan vücudun herhangi bir bölgesinin hasar görmesine yanık yaralanması denilmektedir. Yanıklar fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Fiziksel yanıklara sürtünme, haşlama ve elektrik yanıklarını örnek verebiliriz. Yanık kazaları sokakta, evde ya da iş yerlerinde hiç beklenmedik anlarda yaşanabilmektedir. Yanık, yaşanılan kazaların en tehlikeli olanıdır. Kazanın ilk aşamasından son aşamasına kadar uygulanacak tedavi, müdahale çok önemlidir. Aksi takdirde insan hayatını olumsuz etkileyecek sonuçlar doğurabilmektedir.

Yanıklar 3 dereceli olarak gruplandırılabilir.

1. DERECE YANIKLAR: Vücutta meydana gelen yanıkların en hafif olanıdır. Deride fazla hasar oluşturmaz. İyileşme süreci kısadır. Birinci derece yanıklara güneş yanıkları örnek verilebilir.

2. DERECE YANIKLAR: Bu tür yanıklar ısının derinin alt tabakasına ulaşmasıyla deride kabarcıklar oluşturan yanıklardır.

3.DERECE YANIKLAR: Isının derinin alt tabakasına ulaşarak kas ve sinir sistemine zarar vermesiyle oluşan yanık türüdür.

 

YANIKLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

YANIĞIN TEDAVİSİ EVDE MÜMKÜN MÜDÜR?

Uzman tarafından görülmesi bu tür yaralanmalarda elbette daha faydalı olacaktır ancak evde yaşanılan  ufak yanık kazalarında buna gerek olmayabilir. Örneğin tencere ya da çaydanlık tutarken, ütü yaparken oluşan ufak çaplı kazalar evde tedavi edilmesi mümkün olan kazalardır. Bu durumlarda, yanan bölge hemen soğutulmalıdır. Soğuk suyun altına tutabilir ya da buz uygulayabilirsiniz. Daha sonra acıyı hafifletecek merhem sürerek tedavi edebilirsiniz.

Yanık tedavisinde en önemlisi, yanan bölgenin soğutulmasıdır. Kişi kimyasal bir madde ile yanmışsa (çamaşır suyu gibi) kimyasalın değdiği yer bol su ile yıkanmalıdır. Aleve maruz kalarak yanan kişi koşmaya başlar fakat bu yanlış ve olmaması gereken bir durumdur. Bu durumlarda kazazede hemen durdurulmalıdır. Aksi takdirde alevler daha çok yere yayılacaktır. Sonrasında acil olarak hastaneye götürülmelidirler.

 

YANIKLARDA YAPILMAMASI GEREKENLER

Toplumda her konuda olduğu gibi yanık konusunda da yanlış bilgiler oldukça yaygındır. Vücudunun herhangi bir yeri yanan kişilere yanlış uygulamalarla daha çok hasar verebilmektedirler. Bunların başında diş macunu, salça ve yoğurt gelmektedir. İnsanlar yanan bölgeye hemen bu maddelerden sürmekteler fakat bunun bir faydası yoktur. Hatta yanığın mikrop kaparak daha iyileşemez bir hal almasına neden olabilmektedirler.

 

YANIK İZLERİ TAMAMEN YOK OLUR MU?

Cerrah için öncelikli durum izler kalıp kalmayacağı değildir. Yanan bölgenin işlevine devam edip etmemesi cerrahı daha çok ilgilendirir. Bu konuda görevini yerine getirdikten sonra estetik açıdan en uygun tedavi yöntemi izlenir. 1. ve 2. dereceli yanıklarda izlerden kurtulmak mümkündür; ancak 3. dereceli yanıklarda deri tamamen soyulsa bile izler kalıcılığını devam ettirebilmektedirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. filiz dedi ki:

    ELİM YANMISDI İYLESMİYOR NE KULLANABİLİRİMN

  2. abdullah dilsiz dedi ki:

    Merhaba ben abdullah size bir sorum olucak benim annemin yüzünde ben olduğu için herkes anneme dediki sarımsağı ez ve Bandaj ile kapat dedi sonra annem yaptı ve yüzünü yıkadığında yanık izler çıktı bu sorunun giderilmesi için ne yapmalıyız

  3. Cennet dedi ki:

    Merhaba hocam dudağımın ceneme gelen bölgesinde ucuk vardı bir arkadaşım sarmısak sarmamı söyledi sabah kalktığımda yanmış vaziyette derim soyuldu Silverdin ve bepanten sürüyorum yardım edin nolur derim soyuldu ve suan 2 gün oldu intihaplı bir yara gibi ve şiş iz kalırmı çok korkuyorum

Yorum Yaz