Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Çayın faydaları nelerdir

Çay, bir çok bölgede rahatlıkla yetiştirilebilen özellikle astropikal ve tropikal iklim bölgelerinde ağırlıklı olarak yetişir. Ülkemizde ise özellikle Rize ve çevresinde çay üretimi oldukça yaygındır. Yapraklarının kenarlı dişli, kısa saplı uzun bir bitkidir. Çiçekleri genellikle beyaz bazen sarı veya pembe renkli, hoş kokuludur.

Dünya üzerinde bol miktarda tüketilen çay, genellikle yapraklarının el ile toplandıktan sonra herhangi bir işlem yapılmadan direk olarak kurutulması sonucu elde edilir ve demlendirilmesi ile birlikte hazırlanır.  Çayın, yeşil ve siyah şeklinde iki farklı türü vardır. Ülkemizde ise siyah çok daha çok tüketilmektedir.

  

Çayın Faydaları :

Damarlardaki kan dolaşımını düzenler.

Göz kızarmalarında, çapaklanmalarında demlenmiş çay suyuna pamuk batırılarak kompleks yapılırsa iyi gelir.

Aşırı miktarda olmamak şartıyla içilecek olursa bedeni ve zihni yorgunluğu giderir.

Sinirleri uyarır.

Mide tembelliğini giderir. Hazmı kolaylaştırır.

İdrar söktürür.

İshal ve dizanteriyi keser.

Damar kireçlenmesini önler.

Damar sertliği, kalp yetersizliği, kan kanseri, guatr, nefrit, kolera ve bağırsak hastalıkarında koruyucu ve tedavi edicidir.

UYARI :

Çay, fazla tüketildiği takdirde sinir bozuklukları, baş ağrıları, mide bulantıları, ellerin titremesi ve uykusuzluğa neden olur. Genellikle fazla kilosu olanlar, aşırı çay tüketiminde, kalp, sinir, karaciğer ve mide rahatsızlıklarından şikayetçi olurlar.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz