Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Çay nelere iyi gelir Faydaları ve Zararları?

Her gün evlerimizde severek içtiğimiz siyah çay faydalı mı? zararları var mı? ve günde ne kadar çay içmeliyiz? Tüm bu sorulaırın cevabını sizler için derledik ve beğeninize sunduk. Bilindiği üzere neredeyse her gün kesinlikle içtiğimiz çay siyah çaydır, siyaha yakın kahverengi tonlarında bir renge sahiptir ve çok demli içilmesi hiç bir zaman önerilmemektedir. Her çayın kendine göre faydaları ve zararları muhakkak olacaktır. Biz de şimdi severek tükettiğimiz siyah çay nelere iyi geliyor ve içmek dışında ne tür alanlarda sağlığımıza yardımcı ve faydalı oluyor onları inceleyelim.

 

İçilen Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Bu size biraz kısıtlayıcı gelebilir ama söylemekte fayda var. Günde 2 bardak çay içmek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Günün dilediğiniz saatinde içeceğiniz iki bardak çay kalp ve kan dolaşım sistemine de yardımcı oluyor. Siyah çay, sindirim sistemimizi de güçlendirerek idrar söktürücü vazifesi de görmektedir.

 

Haricen Kullanılan Çayın Faydaları da Şunlardır;

Çayı içmenin keyfi bir kenara dursun bakın daha kaç tane sağlık problemimize de iyi geliyormuş; Çok şaşırtıcı ama siyah çay, gözler için de bir iksir niteliğinde. Demlenmiş ve süzülmüş siyah çayı bir kaba alarak içerisinde temiz bir pamuk batırıp gözlerinize pansuman yaptığınız taktirde gözdeki mikropları kırar, göz yanması, göz yorgunluğu ve gözlerde halsizlik gibi göz problemlerine çok iyi gelmektedir.

 

Ayaklarınız mı kokuyor?

Yine şaşırtıcı bir bilgi daha… Siyah çayı demleyip demini posasından ayırıp bir kaba doldurarak bu kaba da ayaklarınızı batırarak bir müddete bekletin. Ayağınızdaki kötü kokulardan eser kalmayacak. Ayak sağlığı ve hijyen bakımından bu işlemi süreklilik halinde getirip haftada en az bir defa çay ile ayak banyosu yapabilirsiniz.

 

Saçlarınız çok mu cansız, dökülüyor mu?

Çay saçlara da çok iyi geliyor. Cinsiyet fark etmeksizin cansızlaşan ve dökülen saçlara yine demlenmiş çayı posasından süzerek ayırdıktan sonra saçlarınıza bir sprey yardımı ile püskürterek bir müddet nemli kalmasını sağlayın. Daha sonrasında ise isteğe göre saçlarınızı durulayabilirsiniz.

 

 

Doğal kozmetik ürünlerinde çay?

Siz bilseniz be bilmeseniz de birileri çayın bu mucizevi yanlarını fark etmiş olmalı ki  çay kozmetik sanayisinde de kullanılmaktadır. Birbirinden çeşitli kremler, losyonlar, cilt maskeleri ve daha bir çok doğal kozmetik ürününde siyah ve yeşil çay kullanılmaktadır.

 

Çay, yüzünüzde bir tatlı tebessüm olsun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasan yıldız dedi ki:

    ben günde 20 adet siyah çay içiyorum bu bana zararlımıdır

    1. doktorbey dedi ki:

      Gün içerisinde 2-3 bardaktan daha fazla çay tüketmenin vücuda zararları bulunmaktadır. Özellikle şekerli içilen çaylar ilerleyen yaşlarda bir çok hastalığa davetiye çıkartabilir. Başta dişleriniz olmak üzere vücudun diğer kesimlerinde de çok fazla çay içmenin zararları kendini zamanla gösterecektir.

Yorum Yaz