Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Can sıkıntısı neden olur?

Can sıkılması çoğu kişide görülen oldukça doğal bir durumdur. Can sıkıntısı neden olur diye sorulursa buna net bir cevap vermek kesinlikle mümkün değil fakat genelde uğraşacak bir şeyler olmadığı zaman yada o anda yapılan işten kişinin canı sıkılabilir. Can sıkıntısı yaşa göre de etki etmektedir. Örneğin ergenlik çağındaki gençlerde görülen can sıkıntısının derecesi ile yaşı daha büyük olan kişilerdeki can sıkıntısının derecesi aynı değildir. Küçük yaştaki kişiler başlarına gelebilecek çaresizlik durumlarda daha tecrübesiz olduğu için daha can sıkıntısına yönelik olabilirler. Fakat ergen olmayan büyüklerde daha tecrübeli olduklarından can sıkıntıları onları yıpratmaz. Eğer can sıkıntılarının sebebini biliyorlarsa onlara yönelik çare arayışında bulunabilirler, bilinçli davranırlar. Gençlerdeki can sıkıntısı ise bunalımlara bile yol açabilir, dikkatli olmak lazım.

 

Can sıkıntısı geçirme tavsiyelerimiz;

Özellikle gençler, içlerinde bulundukları can sıkıntısı halinin ebediyen süreceklerini sanırlar ve bu onları tedirgin, şüpheci korkulu hale çevirebilir. Elinizden geldiği kadar rahat olmaya çalışın can sıkıntısının üstüne giderek hiçbir yere varılamaz.

  • Öncelikle can sıkıntısının hayatın bir gerekliliği (sizlere zamanı boşa harcadığınızın bir işareti) olduğunu unutmayınız.
  •  Anne babalar, can sıkıntısı çeken çocuklarınıza zaten onların bildikleri basit şeylerden bahsetmeyin, daha farklı şeylere yönelin.
  •  Ergenlik dönemindeki gençler kendi sorunlarından başkalarını sorumlu görürler. Anne ve babayı suçlarlar, bu durumlarda onların üstüne gitmek yerine çözüm odaklı konuşmalar yapınız.
  • Çocuklarda can sıkıntısından dolayı doğan isteklerin tamamı yerine getirilmemelidir. Örneğin can sıkıntısının, herhangi bir hediye yada ürünü kendisine satın aldırarak geçeceğini düşünen kişilere bunu kesinlikle yapmayınız. Bu şekilde alışması onu ilerde hiç bir sorunuyla baş edemez hale getirecektir. Her istenilen şeyin anında olmayacağını bilmesinde fayda var. Kişisel gelişim için şart.
  • Ergenlik çapında muhakkak çocuklarda can sıkıntısı olacaktır, bu durumlarda anne babalara düşen görev, çocuklarınıza iyi davranıp onlarla olan muhabbetinizi tekrar gözden geçirin. Biricik evlatlarınızı dinlemeyi iyi bilin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz