Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Burun Tıkanıklığının Sebepleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı nasıl geçer, Burun tıkanıklığı neden olur dersek bunun birçok cevabı var. Burun tıkanması, burun kuruması hastalığını tek bir soruna maddeye bağlamak anlamsız olur çünkü burun içerisinin kurumasında alttan gelen bir çok unsur vardır. Bunların hepsi tek tek incelenerek ancak bir tanı konulabilir ama biz yinede elimizden geldiği kadar burun kurumasının sebeplerini, burun tıkanması nı anlatacağız.

Öncelikle burunun yapısından bahsedelim; Burun, yapısı itibariyle iki adet delikten oluşur ve içerisinde burun direği diye tabir edilen burun kemiği, burun kıkırdağı bulunmaktadır. Bu kıkırdak burnu tutar ve delikleri tam ortadan ikiye böler. Bu kıkırdaktaki yamukluk ve eğrilikler, burun tıkanmasının en belirgin sebebidir. Diğer sebeplerimize bakalım;

 

Burun kurumasının sebepleri;

Anatomik nedenler:

Burun ortasında burun kıkırdağı, burun kemiği dokusu bulunmaktadır. İki delikten oluşan burnumuzun her iki deliğinden aynı anda aynı oranda nefes alıp veremeyiz. Bu burun yapısının genel bir dengesidir. 6-8 saatlik süreçlerle ikiye bölünür ve günün yarısında burnun sol deliğinden daha çok nefes alış veriş gerçekleşiyorsa, günün diğer yarısında da tam tersine dönüşüp burunun sağ deliğinden daha çok nefes alıp veririz. Bu genelde kişiler tarafından fark edilmez fakat nefes alıp verme mekanizmamız bu şekilde çalışır. Eğer bu kıkırdak kemiğinde yani burnun tam ortasında bulunan bu yumuşak kemikte yamulma yada bir deviasyon var ise kişi, günün belirli saatlerinde burun tıkanıklığı yaşayacaktır. Burun kemiği eğriliği, burun kıkırdağı eğriliği ameliyatı yapılarak (septoplasti) bu sorun çözülebilir ve burun kemiği düzeltilerek sağlam nefes alınabilir. Bazı geceleri nefes alamadığından dolayı uyanabilir veya sabah uyandığı zaman uykusunu alamamış olur, vücudundan sebebini bilmediği ağrılar olabilir hastanın.

Burundaki enfeksiyonlar:

Sinüzit, akut olabilecek durumlar, nezle ve grip gibi hastalıklar da ani burun tıkanıklıklarına yol açabilir ve hastalığın bitiş sürecine kadar sıklıkla kendisini gösterebilir. Yaz aylarında veya kış aylarında farketmeden grip veya nezle olan kişilerde burun tıkanıklığı görülebilir. Çünkü grip veya nezle olma durumunda hastanın üst solunum yolları düzenli çalışmayacaktır ve düzenli nefes alınamadığından dolayı geniz ve burun içerisinde vücut kendiliğinden koruyucu madde salgılayacaktır. Bu salgılanan maddede kuruyarak ve katılaşar burun tıkanıklığına yol açacaktır, grip veya nezleyi iyileştirici çalışmaların yada deniz suyunun bu durumlarda burun tıkanıklığı açtığı bilinen alternatif tedavi yöntemleri arasındadır.

 

Geniz Eti;

Geniz eti, daha çok çocuklarda, 18-25 yaş aralığında veya az sıklıkla yetişkinlerde görülen bir burun kuruluğu ve burun tıkanıklığı sebebidir. Burun tıkanmasının başlaıca sebeplerinden birisi olarak geniz eti görülebilir. Geniz eti, nefes almayı güçleştirdiği için yine burunda bazı koruyucu maddelerin salgılanmasını sağlayabilir ve burun tıkanıklığı meydana gelebilir. Geniz eti zaten kendi başına bir sorundur ve eğer kişinin konuşmasına etki ediyorsa yada aşırı derecede burun tıkanıklığı yapıyor ise hekim kontrolünden sonra muhakkak geniz eti aldırma ameliyatı yapılmalıdır.

İlaç kullanımından burun tıkanıklığı;

Kullanmak zorunda olduğunuz bazı ilaçlar burun tıkanıklığı yapabilir evet. Bunun cevabı her zaman tartışılmıştır ve çözüm yolları aranmıştır. Bazı ilaçların (örneğin: sivilce tedavi hapları) burun kuruluğu yapmasından dolayı burunda büyük ölçüde tıkanıklık yaptığı doğrudur. Bu durumlarda burun nemlendirici spreyler kullanabilirsiniz fakat devamlı kullanımlarda bağımlılık yaparak daha büyük sonuçlar doğurduğu kanıtlanmıştır. Eğer sahil bölgesinde yaşıyorsanız sık sık denize girmek, sinüsleri temizleyerek boşaltacaktır ve burun kuruluğuna iyi gelecektir. Denize girme imkanınız yoksa eczanelerde satılan deniz suyu solüsyonları ile burnunuzu duş yaptırabilir ve gerekli nem oranına kavuşturabilirsiniz.

Burun Eti;

Burun ucu parmağın yardımıyla yukarı kaldırılarak görülebilir. Kişinin burun deliklerinde bir dengesizlik var ise yada dışarıdan yamuk görünüyorsa burun içerisinde burun eti olma ihtimali yüksektir. Burun eti, buruna giren havayı kısıtladığı için burunda kuruma ve zamanla burun tıkanıklığı meydana gelecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. tuğba dedi ki:

  bende burun eti ve burun eğriliği teşhisi konuldu ameliyat dendi ve korkuyorummm

  1. doktorbey dedi ki:

   Merhaba,

   Tuğba hanım, burun eti ve burun tıkanıklığı ameliyatından korkmayınız, sandığınızdan daha basit ve ağrısı sancısı en az olan ameliyatlardan bir tanesidir. Ameliyatı takip eden 2 günün ardından çektiğiniz her şeye değecek ve artık nefes alabileceksiniz.

  2. ozan dedi ki:

   merhabalar benim de aynı şekilde burun eğriliği teşhisi kondu ve 4-5 kulak burun boğaz burun uzmanına gözüktüm hepsıde aynı teşhisi koydu ben de 1,5 yıl önce ameliyat oldum burnumdaki kemiği yonttular (yontma taş devri 🙂 ) şu an hala nefes almakta zorlanıyorum ve geceleri rüyamda nefes alamadığımı görüyorum ve tam ölcem bi kız gelip bir bardak su veriyor uyanıyorum ve bu rüyayı sayısını unuttum rüyam o kadar gerçek ki rüyam da ölücem diye çok korkuyorum nefes alamamaktan doktora gözüktüm hiçbir teşhis koymadı.bu kadar mı eğitim alıyorsunuz anlamıyorum……

 2. tuğba dedi ki:

  teşekkür ederm doktor bey de burnmda şekil bozukluguda war

 3. tuğba dedi ki:

  tabir garga burun diyolar ya hani o tam benm l

 4. tuğba dedi ki:

  doktor bey hemn cewap verrsenz sewinirim pek ınternete girme sansm olmyorda…….. 🙁

 5. doktorbey dedi ki:

  Tuğba hanım, size burun eğriliği ve burun eti ameliyatı yapılacağı söylenmiş bunların teşhisi koyulmuş. Bu durumda ameliyattan sonra burnunuzun dış görünümü kesinlikle değişmeyecektir. Yani eğer estetikte istenirse ancak burunda şekil değişikliği yapılabilir. Burun eğriliği ile kastedilen burun içerisindeki yumuşak kemiğin eğriliği. Dış eğrilik bu ameliyat ile düzeltilmez.

 6. tuğba dedi ki:

  peki doktor bey ne önerrsnz bana 🙁

  1. doktorbey dedi ki:

   Muayene olduğunuz yere yada başka bir KBB polikliniğine giderek burun eti (konka), burun eğriliği (septoplasti) operasyonları yapılırken, aynı zamanda estetik olarak ta yeni bir görüntü verilmesi gerektiğini söyleyin. Ameliyat esnasında KBB Uzmanıyla birlikte Estetik cerrahi uzmanı da operasyona katılacaktır. Daha detaylı ayrıntıları doktorunuzdan alabilirsiniz.

 7. fatoş dedi ki:

  doktorbey benim sağ burnumda kemik eğriliği varmış. doktor ameliyat olmak zorunda değilsin seni geceleri rahatsiz ediyosa tıkanıklık..nefes almada zorluk gibi o zaman karar verirsin yaparız dedi. bi haftadır dikkatimi çeken sağ burnumda sola göre içe doğru bi kavis oluşması.acaba bunun sebebi kemikteki eğrilikten mi kaynaklanıyodur? şu anda tıkanıklık ve nefes alma sorunum yok sadece sağ burnumda içe doğru oluşan görüntü beni rahatsız ediyo.eğer bu ameliyatı olmazsam sağ burnumdaki bu görüntü daha belirgin bi hal alır mı?

  1. doktorbey dedi ki:

   Septoplasti ameliyatı olacaksınız eğer olursanız.. Şu anda yalnızca görüntü bozukluğundan dolayı ameliyat tavsiye etmiyoruz. Fakat burundaki yumuşak kemik dahada eğrilirse yakında tek delikten nefes alma güçlüğü çekeceksiniz. İşte bu durumda muhakkak septolasti (septum deviasyonu) ameliyatı olmanızı öneriyoruz.

 8. fatoş dedi ki:

  peki ilerde oluşabilecek sorunları düşünerek en kısa zamanda dediğiniz ameliyatı olmam mı daha iyi. çünkü şu an nefes alma ve tıkanıklık gibi sorunları sadece grip olduğum zaman yaşıyorum iyileşince tekrar eski halime dönüyorum.

  1. doktorbey dedi ki:

   Kişisel önerim, hasta olmadığınız bazı zamanlarda da burun tıkanması veya burun kuruluğu yaşarsanız bu ameliyatı olunuz. Toplamda 2 günlük bir iyileşme süreci olan bu ameliyat ne zaman olsa aradan çıkartılabilir. Şekil ve dış görünüş bozukluğu için ise bir plastik cerrahına gidebilirsiniz. Fakat şöylede bir kişisel önerim olsun, eğer ki yamukluk eğrilik aşırı derecede rahatsız etmiyorsa yine kendi orjinal burnunuzu bozmayınız..

 9. fatoş dedi ki:

  çok teşekkür ederim…

 10. mehmet dedi ki:

  selamun aleyküm hocam! Size bir sorum olacakta: bir buçuk yıl önce burnumun kırık ve rahat nefes alamadığımdan dolayı kbb ve plastik cerrahın birlikte yaptığı ameliyattan sonra burnumun sol tarafında çöküklük oluştu burnumun ucunda gıgırdak kemiği yok gibi görünüyor ve burun deliklerim geniş kaldı.Bu yüzden burnumun orta kısmı(içten) sürekli dar burundan nefes alamıyorum burnum sürekli kuru ve balğam oluşuyor dolaysıyla nefesi ağzımdan alıyorum oda boğazımı ağrıtıp kuru tutuyor balğam boğazıma yapışıp çıkmıyor bu yuzden hafif bir rüzgar yediğimde boğazım farajit oluyor. . ( NOT: elimle burnumun ucunu kaldırdığımda balgam aşağı inyor rahatlıyorum.) bunun için görüşünüzü alabilirmiyim. NOT2:hangi bölümden ameliyat olmamı tavsiye ediyorsunuz kbb mi plastik cerrahimİ? soruma cevap verseniz beni mutlu edrsiniz. ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN.

  1. doktorbey dedi ki:

   Merhaba Mehmet,

   Öncelikle geçmiş olsun. Size şu durumda direkt olarak KBB polikliniğinde muayene olmanızı öneriyorum. Sizin de söylediğiniz gibi tüm üst solunum yolu sorunlarınız şu anda burnunuzdan rahat nefes alamamanızdan kaynaklanıyor. Direkt görüntü olarak rahatsız oluyorsanız plastik cerrahi bölümüne gitmenizi önerecektim fakat nefes alamama ve balgam gibi sorunlar da işin içine girince burada KBB devreye giriyor. Yine şekil itibari ile bir değişiklik olacaksa veya olması gerekiyorsa zaten ameliyat esnasında KBB Uzmanı yanı sıra birde Plastik Cerrahı da bulunacaktır. Şu anda her şey size bağlı, sorununuzun ciddiyetini ve mağduriyetinizi ne kadar iyi dile getirirseniz o kadar iyi sonuç alabilirsiniz. Ek olarak, doktorunuzu seçerken tavsiye üzerine seçmenizi tavsiye ediyorum. Madem ilk ameliyatınızda sıkıntı yaşadınız o halde kalitesinden emin olunan bir hekim sizin için daha iyi olacaktır. Sağlık için harcanan paraya lütfen acımayın.

   İlerleyen aşamalarınızı bizimle paylaşırsanız seviniriz.

   Sağlıklı Günler.

 11. Ferhat dedi ki:

  Merhaba doktor bey …
  Benim sorunum biraz farkli burnum surekli tikali ama bir kac gun sol tarafi bir kac gun sag tarafi tiklali hic doktorada gitmedim .. Tıkali derken tamamiylen tikali olmuyor diger tarafa gore daha az nefes aliyorum. Bunun sebebi ne olabilir acaba?

  1. doktorbey dedi ki:

   Septum deviasyonu dediğimiz burun eğriliği, burundaki yumuşak kemiğin eğriliğinden dolayı oluşan bir sorun. Bunun için kullanacağınız burun açıcı spreyler ve ilaçlar geçici olarak nefes almanızı kolaylaştıracaktır. Kalıcı düzelme için septoplasti ameliyatı olmanızı öneriyoruz. 2 günlük bir iyileşme süreci vardır.

 12. hamza dedi ki:

  mrb doktor bey hocam ben 19 yaşındayım burnumda et var ve burnumda şekil bozukluguda var burnum soladogru yatık ve et soltarafda hem eti aldırsam hemde estetik yaptırsam uygun olurmu ssk estetigin kacını karşılıyor

 13. SÜMEYYE dedi ki:

  MERHABALAR DOKTOR..

  BURNUMDA HERHANGİ BİR EĞRİLİK BENZERİ BOZUKLUKLAR YOK ŞÜKÜR
  ANCAK 3 HAFTADIR SOL BURUN DELİĞİMDEN AZ NEFES ALIP VERDİĞİMİ FARKETTİM VE BU BENİ ENDİŞELENDİRDİ..DAHA MUAYENE OLMADIM AMA SİZCE NE OLABİLİR CİDDİ BİR PROBLEM OLMA İHTİMALİ VARMIDIR ?

 14. murat turna dedi ki:

  merhaba hocam bundan 18 gün önce septum deviasyon ameliyatıo oldummm ve hala burun tıkanıklığı yaşıyorum geçen geçe uykuddan kalktım uyuyamadım tıkanıklık sebebiyle ne yapabilirim hocam

  1. doktorbey dedi ki:

   Merhaba Murat,

   Septum deviasyonu ameliyatı etkileri ve ameliyat kusurları normalde en kötü ihtimalle 10 gün içerisinde düzelmekte. Sizin bu sorununuz ameliyatın yanlış yapıldığını ya da burnunuzda bir başka sorunun olduğu anlamına geliyor. (Burun eti büyümesi vs.) Muhakkak sizi ameliyat eden hekime giderek yine nefes alamadığınzı belirtiniz.

 15. Ferda dedi ki:

  Merhaba Doktor Bey
  Ben bugüne kadar toplam 3 doktora gittim ve gittiğim tüm doktorlar aynı teşhisi koydu ve bende septum deviasyonu olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söylediler..yarın anestezi testleri için hastaneye kontrole gideceğim ve 4 kasımdada kısmetse ameliyat olacağım..bu arada ameliyatımı Şişli etfal hastanesinde olacağım özel hastanede olmak istemiyorum..aslında buda doğru bir seçimmi bilmiyorum..burnumdaki bu rahatsızlıktan dolayıda bir eğrilik söz konusu ve burnum gitgide eğrileşiyor ameliyat olurken acaba estetik yaptırmam da bir sakınca varmı ?
  Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

 16. kadir dedi ki:

  doktor bey merhabalar ben sonbahar ve kıs aylarında sıklıkla burun tıkanıklıgı yasıyorum bu durum uyuma esnasında da cok rahatsız edıor ama burun sıpreyı sıktıgımda 12,13 saatlık bır dılımde normale gelıyorum ama sonra yıne eskı problemler devam edıor burun sıpreyını de olumsuz bır etkı olmaması ıcın kullanmak ıstemıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım

 17. ELİF dedi ki:

  merhaba
  doktor bey 1,5 yıl önce aşırı kaşıntı ve kabarma şikayetimle gittiğim de urtiker teşhisi konuldu halk arasında deriye yazı yazma hastalığıymış. yani derime bir basınç yapıldığı zaman hem şişip kabarıyor. o sırada hb taşıyıcısı olduğumu öğrendim. 1,5 yıldır sabahları çok huzursuz uyanıyorum. burnum dolu boğazlarım şiş hissi ve burnumun üst kısmı iki kaşımın arası hep bir sızı, sanki burnum düşcek gibii. bu belirtiler benim urtikerimle alakalımıdır yoksa, bana bir tavsiyeniz varmı.

 18. hafize dedi ki:

  Merhaba doktor bey kardesim 8 yasinda ve burnunda et var daha kucuk oldugu icin ameliyattan korkuyoruz surekli burnu tikali ve hic nefes alamiyor ve bundan dolayida buyumesi yavaslar mi cunku hic buyumesi olmuyor ve istahi kapali acaba ne yapabilirim yardimci olursaniz cok sevinirim.bunun bitkisel cozumu var midir

  1. doktorbey dedi ki:

   Merhaba hafize, düzgün nefes alamama büyümeyi direkt olarak etkilemez fakat çocuğun daha az gelişmesine sebep olabilir. Düzgün nefes alamamak şu anda o yaşta bir çocuğun sürekli hasta olmasına, grip nezle vb hastalıklardan kolay kurtulamamasına sebep olacaktır. Çocuk gelişimini de az da olsa etkileyecektir. Bir KBB Polikliniğine giderek o yaşa uygun tedaviyi doktorunuzdan isteyebilirsiniz.

 19. muhammet dedi ki:

  Benim kızım 11 yaşında. Diş teli taktırmak için hekime gittiğimizde kbb uzmanına gönderdi. Burunda kemik varmış. Ama yaşı küçük olduğundan ameliyat edemeyeceklerini söylediler. Diş hekimi dişler için tedaviye başladı. Ancak burundan nefes almayı sağlamazsak işimiz zor diyor. ne yapmalıyım. teşekkürler.

 20. fidan dedi ki:

  Selam, benim kemik egiligim var zaman zaman burun tikanikligim oluyor ve bununla kalmiyor orta kulagima hava gitmiyor ben elimle valsava sistemiyle hava gonderdikde kulagim aciliyo,ucaktan inerken basinc hissi olusuyor aynen oyle, bunu kemik egriliginden kaynaklandigini dusunuyorum,sag burum ve sag kulagimda oluyor butun bunlar, dogru dusunuyormuyum simdiden tesekkur ederim..

  1. doktorbey dedi ki:

   Söyledikleriniz kısmen doğru. Septum deviasyonu kemik eğriliği ile ilgili kesin ameliyat kararını hekiminiz verecek. Çok korkulacak bir ameliyat olmamakla birlikte 3 günlük bir iyileşme sürecine sahiptir. Detaylı muayene ve tedavisi için hekiminize başvurun sayın Fidan. Sağlıklı günler.

 21. Devrim dedi ki:

  29 ekim 2012 günü özel bir hastane iyi bir hekim tarafından burun estetiği oldum.
  Burun şekil itibariyle bir sıkıntı yok fakat burnundan nefes alırken tıkanıklık olduğunu farkediyorum.
  Bazen sıcak su ile masaj yaparak rahatlıyorum ve
  benim ne yapmam gerek bir yılı geçti ameliyatım ?

 22. isa dedi ki:

  burun deligimden bi tanesınden daha az hava gelıyor ve yemek yerken yutkunma sorunu yasıyorum . nedenı ne olabılır kemık veya et olabılır mı ? sımdııden tesekkurler

  1. doktorbey dedi ki:

   Merhaba İsa, büyük bir ihtimalle septum deviasyonu (kemik eğriliği) olduğundan dolayı tek delik tıkanması yaşıyorsunuz.

 23. ünal dedi ki:

  doktor bey kolay gelsin sürekli burnum tıkanıyor doktora gittim kbb ye okadar kötü gözükmüyor dedi fakat ben boğuluyordum ilaçlar iyi gelmişti fakat cuma günü tekrar başladı hala tıkalı burnum alerjik muhtelemen demişti nasıl olacak hiç tedavisi yok mu bunun :((

 24. melisa dedi ki:

  merabalar hocam ben 2010da burundan kemik olduğu için kemik kırılması yapıldı ve düzeltildi sonra aradan 2 sene geçti ve doktora gittim ve burunda kemik eğrilmesi olduğu söylenildi ve tekrar ameliyat oldum ancak bi kaç ay önce doktoruma gttim taksim ilk yardım hastanesine ancak bişey olmadığını söyledi ama kuledibi senjor hastanesine gitiim ve orda ki KBB doktoru kameraylan baktı ve et ve kemik egriligi olduğunu söyledi ve bende gördüm ama taksim deki doktorum kamerasız bişey olmadığını söyledi ben sizce ne yapmalıyım nefes almakta zorlanıyorum ve aynı zamanda epilepsi hastasıyım o yüzden nefes almamamın problem oluyo hastalığım açısından beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler bana size verdiğim cep tel ulaşırsanız sevinirim 0530 234 43 23

 25. ozan dedi ki:

  merhabalar ben 1,5 sene önce nefes alamıyorum diye hastaneye gittim burun eğriliği teşhisi koydular ve ben de garanti olsun diye bir kaç kulak burun boğaz uzmanına göründüm ve hepside aynı teşhisi koyunca ameliyata yattım burnumda ki kemiği lokal aameliyatla yontular (yontma taş devri ya 🙂 ) şu an hala nefes alamama zorluğu çekiyorum ve ameliyatımı yapan doktora gittim hiçbir teşhis koyamadı bu kadar mı eğitimle doktor olunuyor anlamıyorum geceleri rüyamda nefes alamıyorum tam ölücem ve bi kız gelip bi bardak su veriyor ve aniden uyanıyorum ölmekten korkuyorum

 26. nazli dedi ki:

  iiyi aksamalr. doktor bey ben ameliyat oldum burun ameliyati on bir sene grip olmamaistim ama ameliyattan sonra daha kotu oldu bir daha ameliyat icin gun verdiler olayim mi yoksa vazmi geceyim dadaha kotu olur mu acaba diye dusunuyorum

  1. doktorbey dedi ki:

   Merhaba, burun ameliyatınızın cinsi ne idi belirtir misiniz? Örneğin burun eti büyümesi olan (konka hipertrofisi) ameliyatından sonra birkaç sene içerisinde konkalar burun etleri tekrardan büyüyerek burun tıkanıklığına tekrar imkan sağlamaktadır.

 27. Yeşim dedi ki:

  Selamlar doktor bey ben neredeyse 4 5 kbb ya 2 göğüs hastalıkkarına gorundum ve alerjik rinit teşhisi kondu hergun ıkı kere en az hapsurma genzimde yanma gıcık seffaf akıntı ve yanmayla bırlıkte nefes darlıgı oluyor. Ilac kullandım gecmedı ve alerjı testıde oldum nemli havaya karsı varmıs. Astımdan korkuyodum ama yokmus bende. Sag burnumdan ozellıkle nefes alamıorum kbb doktorları burun etibuyumesi var ıstersen radyofrekans yaparız dedı. Bu nefes zorlugumun nedenı burun etimi? Faydası olurmu radyofrekans yontemının ne önerırsınız tesekkurler

  1. doktorbey dedi ki:

   Merhaba yeşim, evet faydası olacaktır. Tek delikten nefes alınamaması durumlarında genelde burun eti büyümesi veya kemik eğriliği (septum deviasyonu) görülmektedir. Size önerilen tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

 28. erol dedi ki:

  Doktor bey,

  Bende hafif uyku apnesi var.4-5 KBB uzmanına muayene oldum.Burnumda eğrilik olduğunu söylediler.Gece uyurken 3-4 kez uyanıyorum ve tuvalete gidiyorum.Gece uyandığımda burun deliklerimden bazen birisi bazen öbürü tıkanık olduğunu farkediyorum.Sanki iyi uyuduğum vakit tıkalı olan delik açılıyor gibi..Bir de öksürük ve günde 3-4 kere az balgam çıkarıyorum ve biraz da öksürük oluyor.Ayrıca biraz gastroözafajitim var.Benim sorum şu;burun kemiği eğriliği uyku apnesi yapar mı?Yine öksürük ve balgam yapar mı?Akciğer filmi çektirdim bir şey yok..
  teşekkürler

 29. ayfer dedi ki:

  Merhaba hocam.agustos ayinda burun ameliyati oldum.burun egriligim düzeltildi. Konka büyümesi vardi et vardi bunlar tedavi edildi.subatta 6.ayimi doldurucam ameliyat sonrasi.ancak hala tikaniklik var.gece uyurken sağa döndüğümde sag tarafim sola dondugumde sol tarafim tikaniyor.plastik cerrahima ve kbb ye muayene oldum icten hic bi sorun çıkmadı yani şekil olarak. Sinüzit cikmadi.ne olabilir? Ne yapabilirim?

 30. muhammet dedi ki:

  doktor bey benim oğlum 9 yaşında burnunda hem geniz eti hemde burnunda kemik var gace uyumasında sorun yok ama agızdan nefes aldıgından diş yapısında ortodontilik problemler yaşadık diş doktoru ameliyaat olsun dedi fakat KBB doktora getirdim bize daha önceki gibi doktorumuz alerjik ilaçlar burun spreyi ve çoçuk uyku bandı önerdi geniz ameliyatı geçer dedi şart degil dedi kaç yaşıda burun kemigi yapılıyor ve küçük yaşta yapılmazmı şayet bunlar yapılmadıgında daha çok ortodontilik diş promlemleri çekermiyiz agızdan nefes aldıgından çene yapımı ve yan dişler çıkıyor bilgilendirirseniz beni çok mutlu olacagım.

 31. Nezahat dedi ki:

  Merhabalar,
  5 yaşındaki kızımın 3,5 yaşında iken geniz eti alındı. Bademcikleride büyüktü ama sık enfeksiyon geçirmemesi, yaşının küçüklüğü ve kalbinde VSD sinin olması sebebi ile alınmadı. Son 3 aydır gece tıkanmalarımız tekrar başladı artık horlama değil nefes almakta gerçekten zorlanıyor kaliteli uyku uyuyamıyor. Sık sık da bademcik enfeksiyonu geçirmeye başladı. Doktorumuz geniz eti bu kadar kısa sürede tekrarlamaz bademciklerini alalım diyor. Bademcikleri alınırsa enfeksiyon kalbine zarar vermez mi, teşhis için film çekilmesi gerekmez mi, tıkanıklık sebebi sinizüt olabilir mi,nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

 32. Emin kilic dedi ki:

  Doktor bey benim kizim 5 yasinda Geiz eti amaliyati oldu Alti ay Once tekrarlamis dediler Nefes Almada zorlaniyor ne yapmaliyim yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurker.

 33. BİLAL dedi ki:

  Hocam hayırlı günler dilerim. Benim şöyle bir sorum olacak, ben 34 yaşındayım, Gece nefes almakta zorlandığım için 2013 yılında polip nedeniyle ameliyat oldum. Fakat hiçbir değişiklik olmadı. Hareket halindeyken çok farkında değilim ama, yatağa girdiğim zaman burnum tıkanıyor bu nedenle ağız yoluyla nefes almak zorunda kalıyorum. Böyle olunca her sabah kalktığımda ağzımın için kup kuru oluyor. Hocam bunun çaresi var mıdır? inanın çok rahatsızım ne olur yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim…

 34. gamze dedi ki:

  Arkadaslar ya da doktor bey bnim anneannemin burundaki kemik etini aldirdi fakat bu amilyatta nemlendiricisinide almislar ve burnunun icinde meşe gibi sumuklu biseyler cikip duruyo ve geceleri uyuyamiyo tikiyo onu nolur allah askina allahinizi seviyosaniz bana bi yardimci olun birsuru doktora gittik hic bir sey yapamiyolar lutfen cevap verin.

  1. doktorbey dedi ki:

   Merhaba Gamze, burnu nemlendiren şey alınabilecek konumda bir şey değildir. Burun ameliyatından sonra burun kuruluğu yaşanması bir müddet normal karşılanır. Fakat 2 haftadan daha uzun süre kutuluk devam ederse badem yağı ve benzeri burun içi nemlendirici ürünler kullanılabilir. Bunlars ek olarak burundan sprey şeklinde deniz suyu sıkılabilir.

   Sağlıklı günler.

 35. Elif dedi ki:

  Merhabalar benim 1 ayı geçen hatta belkide daha fazladır sağ burnum
  Sürekli tikaniyör fazla onemsemedim fakat 25 gün öncesi
  Bi vertigo geçirdim ve doktor küçük bi iki egzersiziyle düzeldi
  Şimdi ku sikintim ise burnum arada açılır arada kapanır nefes
  Almaktayim şimdi başımda bi karıncalaSMA kulak çınlaması
  Artma ve 3 gündür burnumu an nefes alırken başım ve kulagim
  Arasinda bi sizi ve ağrı hissediyorum bana doktorum 2 sprey
  Verdi alerji ve birde normal Kulaniyom ya ben çaresiz kaldım nefes
  Almakta zorlanıyorum ve buda bunaliyomm ne yapmalıyım

 36. firat dedi ki:

  Benimde sag burnum uzun suredir tikali sagburnumdan az nefes ala bili yorum ben sag burnumun tikanmasinin nedenini gece uyurken sag tarafa dogru uyumamdan oturu burnumun ezilerek nefes almami engelle diyini dusunuyorum.

 37. Yücel dedi ki:

  Slm hocam benim sol burun deligim genelde tıkalı ne zaman aklima.gelip kotrol etsem.yüzde 90 tıkalı bazen açılıyor ama çok kısa sürüyor burnumun ucunda kıkırdak sola dogru kavisli dısardan belli.olmuyor ama içerden baya bi egri bu egrilik sol burun işleyişini bozabilirmi yoksa benim burnumun sol tarafının tıkalı olması normalmi

Yorum Yaz