Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Burun Kuruluğu Spreylerinin Yan Etkileri

Burnumuz yüzümün tam ortasında ağımız ile gözümüzün arasında tam ortada estetik kaygıların yoğun olduğu ama vücudumuzun en önemli görevlerinden birini üstelenen bir organımızdır. Nefes almamızı sağlayan bu organımız aynı zamanda vücudumuzda klima görevini de görmektedir. Burun tıkanıklıklarının çeşitli nedenleri olabilir insan nefes alamadığında kendini boğuluyormuş gibi hissediyor. En önemli nedenlerden biri grip veya nezle olduğumuzda tıkanmasıdır. Diğer bir neden ise alerjidir. Alerji toz ve çeşitli şeylerden kaynaklanabilir.  Bu durumlarda vücudumuzda klima görevi gören konka denen yapılar şişer ve böylelikle burun tıkanıklığı meydana gelir. Burun tıkanıklığında kişi ağzı ile nefes alamaya çalışır ve durumda burunda mikropları eleyen mekanizma devre dışı kaldığından boğazımızı örten mukoza kurur ve böylelikle nefes alırken yuttuğumuz toz ve mikroplar boğaza geçer iltihaplanmaya neden olur.  Bu durumlarda solunum almamız artık iyice güçleşir ve çeşitli yöntemler denemeye başlarız. Bu yöntemlerden biride burun spreyleridir. Burun spreyleri de kimyasal olarak elde edilmektedir. Burnumuz nefes alırken çekilen havayı bakteri, virüs, zararlı maddelerden korur ve havayı ısıtır. Böylelikle zararlı olan maddelerin akciğere gitmesinde engel olur. Burun tıkanıklığında ve kuruma olduğu bu fonksiyonlar yerine gelmez ve böylelikle hasta olarak yaşam enerjiniz ve kaliteniz düşer.

Burun kuruluğuna genellikle kış aylarında nezle olarak yaz aylarında ise alerji ve havadaki nemin azaldığı yerlerde toz gibi nedenlerle olaşabilir. Havada nem oranın azaldığı yerlerde buharlaşma çok olduğundan burunda kurumaya neden olur.

 

Burun Spreylerini Kullanmaya Neden Olan Hastalıklar

Burun İltihabı: Burunda akıntıya ve kuruluğa neden olmaktadır.

Vücudun Susuz Kalması: Tuzlu beslenme ve sıvı tüketimin azalması neden olmaktadır. Günde mutlaka 2.5 litre su tüketmemiz gerekir.

Burun Kuruluğunda Kullanılan Bazı Ürünler

Deniz Suyu (Saline Spreyi) :Eczanelerden rahatlıkla temin edeceğiniz bir sprey adı gibi deniz suyundan elde edilmektedir.

Nemlendirici Krem: Burun içerisine sürülür ve kremi cilde iyice yedirmeniz gerekir yoksa nefes alırken içeri çekilmesine neden olur.

Hindistan Cevizi Yağı: Burnunuzun kenarlarına sürerek rahatlama sağlayabilirsiniz.

İltahap Sökücü İlaçlar: Doktorunuzun durumunuza göre verdiği ilaçları kullanın mutlaka.

 

Burun Spreylerinin Zararları

Kullandığınız ürüne göre mukus dokularını tahriş eder. Eğer kullandığınız sprey petrol ürünlerinden elde edilmiş ise içinize çektiğinizden dolayı zatürreye neden olabilir.  Burun spreyleri KKB hastalarında çok sık kullanılan bir üründür.  Genellikle hastalar hastalıklarının seviyelerini ciddiye almadıklarından doktora başvurmadan spreyleri kendileri temin edebiliyorlar. Piyasada bulunan tüm burun spreyleri aynı ilaçları içermezler. Burun damla veya spreyi şeklinde olmalarına rağmen ağızdan alınması gereken ilaçlarda olabilir.  Spreyler 2 yaşın altında bulunan çocuklarda kullanılmamalıdır. Spreylerin en sık kullanım alanları üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerjik nezleye bağlı burun tıkanıklıklarıdır. Spreylerin 5 günden fazla kullanılması önerilmemektedir. Spreylerin fazla kullanılması damarların kasılıp gevşemesini sağlayan kasları bozarak burun tıkanıklığını sürekli hala getirir. Bunun dışında ise burunda kabuklanma, kuruma, tansiyon yükselmesi gibi yan etkileri olabilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz