Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Burun Kırığı Ne Zaman İyileşir ?

Burun kırıklıklarında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi, oluşan kırıklığın en kısa süre içerisinde tekrar yerine oturtulmasıdır. Kırığın üzerinden bir süre geçtikten sonra birbirinden ayrılan kemikleri tekrar eski haline getirmek oldukça zor olur.

Burun kırığına yapılacak olan tıbbi müdahale, buruna alınan darbenin şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Hafif darbelerde sadece küçük çatlaklar oluşurken, şiddetli darbelerde burunda parçalı kırıklar oluşabilir. Burun kırıklıkları iyi bir şekilde onarılması ve tedavi edilmesi gereklidir aksi takdirde bir süre sonra nefes alma bozuklukları ve burunda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.

Burun kırılmasını anlayabilmek oldukça kolaydır ve darbeyi alan kişi bunu rahatlıkla anlayabilir. Buruna gelen darbe sonucunda şiddetli kanama ve şekil bozukluğu ortaya çıkar, bu belirtiler ise kırığın oluştuğunu ortaya çıkartabilir. Burun kırılması sonrasında yüzde burun çevresinde kızarıklıklar ve morluklar ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda bir an önce doktorunuza başvurarak oluşan hasar tedavi edilmesi gereklidir.

Burun Kırığı Ne Zaman İyileşir ?

Burun kırıklıkları ne zaman iyileşeceği hastanın duruma göre değişir. Burun bölgesinde zengin kan deposu, kırıkların daha hızlı iyileşmesine neden olur. Ortalama olarak burun kırığı iki veya üç hafta içerisinde iyileşir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. fatoş dedi ki:

  Hocam benim çocugom düştu burnu kırılmış olabilirmi hafif morluk var nasıl anlarim hocam bana yardımcı olurmusunuz?

 2. yunus emre dedi ki:

  Hocam ben 16 yasindayim
  benim burnumun sadece ortasi sia ne yapilir

 3. ahmet dedi ki:

  benim burun kırıldı 5 gün geçti acıyı çıkardım bi sorun teşkil edermi

 4. EB dedi ki:

  Hocam 18 gun once burnum kirildi ve bugun cocuk oyuncak atti tekrar gittim doktora ve eski kiriklarimin hala kaynamamis oldugunu gördüm doktor burnunda bisey yok sadece kiriklarinin kaynamasinlazim dedi bu ne kadar dogru hocam

 5. Canay karaca dedi ki:

  Burnum kırıldı Septum fraktü onarımı yapıldı .burna kapalı müdahale edildi tampon bile yerleştirme ihtiyacı duyulmadı bi hafta sonra alçı çıkarılacak .sorum şu burunda sonradan bi değişiklik olur mu görünümü etkiler mi doğru yerleştirilmiş olsa bile .ve bu kaygıyı ne kadar süre yaşamalıyım?

Yorum Yaz