Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Burun Kırığı Nasıl Anlaşılır ve İlk Yardım

Burun kırığı bazı durumlarda anlaşılamayan bir durumdur. Bu durumu anlayabilmenin bazı yöntemleri vardır. Örneğin, buruna gelen darbenin nasıl ve ne sertlikte olduğundan kırık olup olmadığını anlayabiliriz. Ayrıca buruna gelen darbe sonrasındaki kanamanın şiddeti de bize kırık olup olmadığı konusunda fikir verebilir. Bununla birlikte burunda oluşabilecek asimetrik bir durum, yani dışarıdan bakıldığında yamuk durması gibi, burun kemiğinde bir kırık olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda, burunda kırık oluşmasına karşın, kırık olup olmadığı ilk gün anlaşılamayabilir. Bunun için dikkat etmemiz gereken şey, burunda oluşabilecek bir morarma, devam eden kanama ya da iç kanamadır. Eğer bu belirtilerden biri veya daha fazlası var ise, burunda bir kırılma söz konusudur.

Çocuklarda ise burun kırığının ortaya çıkması, yetişkinlere göre daha farklıdır. Bunun sebebi ise çocukların burun bölgesinin daha esnek olmasıdır. Bu esnek yapı sebebiyle çocuklarda burun kırığı durumu, kırık meydana geldikten 1-2 gün sonra ortaya çıkabilir.  Burada anne-babalara, yukarıda belirttiğim belirtilerin çocuklarında olup olmadığını kontrol etmelerini tavsiye ediyorum.

Burun kırıklarının, vücuttaki diğer kırıklara göre daha zor anlaşılır olmasının nedeni ise, diğer kırık vakalarındaki gibi büyük bir ağrı ya da acı hissettirmemesidir. Burnunda kırık olan bir kişi normal bir ağrı hissettiğini düşündüğü için, burnunda bir kırık olduğunu anlayamayabilir. Sonucu her ne olursa olsun, burun bölgesine gelebilecek sert bir darbe sonrasında mutlaka bir uzmana danışılmasını tavsiye ediyorum.

Burun Kırığı Sonrasında İlk Yardım Yöntemleri…

 

 

Burun kırığı sonrasında hemen uygulanabilecek bazı ilk yardım yöntemleri vardır. İlk olarak yapılabilecek şey, burun kırılması sonrasında, kanamanın boğaza doğru gitmemesi için öne doğru eğilerek durmaktır. Sonrasında ise yapılması gereken ilk şey buz tedavisidir. Burun üzerine buz tutularak, burunda oluşabilecek şişmelerin bir nebze de olsa önüne geçilebilir. Ayrıca buz tedavisi sayesinde kişi, olası acı ve ağrıyı bir nebze az hissedecektir. Bununla birlikte, ağrı kesiciler de kırık sonrası oluşabilecek ağrıyı azaltmak için kullanılabilir. Uyumanız gerekecekse, başınızı dik tutacak şekilde yükselterek olası ağrıları biraz azaltabilirsiniz. Bunların sonrasında ise mutlaka en yakın hastaneye gitmenizi öneriyorum. Zira ne olursa olsun, kırık tedavisi uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Kırık tedavisi sonrasında bir uzmana başvurulmaması, burunda daha kalıcı hasarlar oluşmasına sebebiyet verebilir, bunun sonrasında kişinin ameliyat olmaktan başka şansı kalmayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz