Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

BURUN KANAMASI NEDEN OLUR?

Öncelikle burun kanamasının ne olduğunu bilmek burun kanamasına neden olan etmenleri anlamamıza kolaylık sağlar. Burun kanaması uzmanlar tarafından genel olarak ikiye ayrılmıştır; ön burun kanaması ve arka burun kanaması olarak. Basit bir şekilde bu kanama türlerini açıklamak gerekirse burnun ön kısmından yani dudağımıza doğru olan kanama ön burun kanamasıdır. Eğer kanama genzimize doğru oluyorsa bu arka burun kanamasıdır. Bu kanama türlerinden ciddi olanı yanı mutlaka bir doktor takibi gerektiren çeşidi arka burun kanamasıdır. Ön burun kanamaları genel olarak çocuklarda görülür. Kuru nem oranı düşük havalarda veya kış aylarında burunda oluşan kabuklanmalar yüzünden olmaktadır. Arka burun kanaması ise genel olarak yaşlılarda tansiyona bağlı olarak görülür. Çocuklarda burunla oynama kanamalara çok sık neden olmaktadır.

Çocuk burnunu karıştırdığı zaman burun içinde kılcal damarların yoğun olduğu böyleye hasar verir ve zedeler. Bu zedelenme sonu burun kanamaktadır. Karıştırmaya devam ettikçe de devam edecektir. Havanın nemsiz, kuru olduğu zamanlarda üst solunum yolu enfeksiyonu halinde de sık sık görülür. Yaşlılarda daha çok arka burun kanaması görülür. Bu kanama kişiyi hastaneye yatmaya zorunlu kılar. Tansiyon hastaları ve kan sulandırıcı ilaç tüketen kişilerde görülür. Burnun kırılması, yüzde kırıklar olması burun için kullanılan yani buruna sıkılan bazı ilaçlar, kokain kullanımı burun kanamasına sebep olabilir.

 

Nezle grip sonucunda da burun kanamaları meydana gelebilir. Damar tümörleri ergenlik döneminde kanamalara sebebiyet verebilir. Burun içinde oluşan iltihaplanmalar, buruna sokulan yabancı maddeler de kanamalara sebep olur. Ayrıca kemik kıkırdak eğriliği olan bireylerde burun kanaması görülür. Bunun yanında bazı durumlarda alerjisi olan kişilerde veya mevsim değişikliklerine duyarlı olanlarda burun kanamaları görülebilir. Burun kanamasını durdurmak için basit işlemler yapılabilir. Burnu iki parmakla sıkıştırıp beş dakika beklenmelidir. Başı kalp seviyesinden yukarda tutmaya çalışınız. Burun kanamasını durdurduktan sonra tekrar kanama oluşmamasını engellemekte önemlidir. Çünkü tedavi öncesi şimdisi ve sonrası olan bir olgudur.

Burun kanamasını durdurduktan sonra sümkürmemeye çalışmak gerekir. Vücudu zorlamamak ağır şeyler taşımamak kanamanın tekrar oluşmaması konusunda yarar sağlar. Mümkün olduğunca başı göğüsten yüksekte tutmak gerekir. Eğer tekrar bir kanama oluşursa bu kez burundaki pıhtıları temizlemek gerekir. Kanamayı durdurmak için burnu sıkmak gerektiği şekilde tekrar bu işlemin uygulanmasında yarar vardır. Mutlaka ikinci kanamada doktora gidilmeli tıbbi müdahale yapılmalıdır. Burun kanamaları düşünüldüğü kadar basit bir problem değildir. Burun kanamalarının arkasında ciddi sağlık sorunları yatıyor olabilir. Özellikle yaşlılarda ve çocuklardaki burun kanamalarının üzerine düşülmeli bir doktora gidilip gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz