Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Burun Çıbanı Nedir, Nasıl Geçer Ve Tedavisi?

Burun Çıbanı Nedir? Nasıl Oluşur?

Burun çıbanı stafilokok adı verilen bakterilerin burun üzerindeki deri gözeneklerine nüfuz ederek orada irin toplamasıyla meydana gelir. Tabi ki burun çıbanı çıkmasını kolaylaştıran bazı sebepler vardır bunları;

  • Düzenli beslenmemek
  • Alkol kullanmak
  • Yağlı yemekler veya abur cubur tüketmek

olarak sıralayabiliriz. Spor yapmanın sağlıklı yaşam için önemini her zaman vurgulamışımdır. Spor, çıban oluşumunuda engelleyen bir faktördür. Spor yaparak terleme gerçekleştirir ve deri gözeneklerinde bulunan toksinleri ve bakterileri dışarıya atarız.

Burun Çıbanı Nasıl Geçer Ve Tedavisi?

Burun çıbanlarının kendi kendine geçmesini beklemeden iyileşmesi için yapılması gereken işlemlerin başında çıbanın çıktığı bölgeye sıcak pansuman uygulanmasıdır. Bu işlem sonrası keskin bir alet yardımıyla çıban delinerek içindeki irin dışarı akıtılır. Bunun dışında bazı hastalarda farklı hastalıklar bulunduğundan dolayı bu tedavi yöntemleri yanısıra antibiyotik kullanılabilir. Antibiyotik çıbanın içeriden kuruyarak yok olmasını sağlar.

Çıbanların Bitkisel Tedavisi  Nasıl Yapılır?

Burun ve vücutta çıkan diğer çıbanların bitkisel yöntemlerle tedavisi mümkündür.  Bu tedavi yöntemlerinden benim sizlere önerebileceğim üç tedavi şöyledir;

  • Haşhaş Tohumu Kullanarak: Yarım avuç tohumu iki bardak koyduğumuz çaydanlık içerisinde kaynatıyoruz, daha sonra soğutarak çıbanın üzerine yediriyoruz. Bu işlemi çıban geçene kadar her gün iki kez uygulamanızı öneriyorum.
  • Zeravent Kökü Kullanarak: Aktardan aldığımız 50 gram zeravent kökünü süt ile kaynatıyoruz, kaynama noktasında içerisine badem yağı ekliyor ve yirmi dakika daha kaynatıyoruz. Elde ettiğimiz karışımı soğutarak çıbana uyguluyoruz.
  • Mercen Kökü Kullanarak: Meşe ağacının kabuğu ile kaynatılır süzülerek geriye kalan posa kısmı badem yağı ile karıştırılarak çıbana sürülür.

 

 

Bu tedavi yöntemleri çıbanlar için en çok kullanılan bitkisel tedavi yollarıdır. Bu yöntemlerin antibiyotik veya delinerek irin akıtılması tedavilerinden daha önce kullanılmasını öneriyorum. İnsan  vücudunda sürekli olarak çıkabilen bu çıbanları engellemek için dengeli beslenin, spor yapın ve sık duş alın. Çıbanların görüntüsünden rahatsızlık duyarak sakın sıkma gibi işlemleri tek başınıza gerçekleştirmeyin. Çıbanın sıkılıp sıkılmayacağına uzman hekim karar vermelidir. Sıkılması gerekiyorsa bu işlemi yine uzman hekim gerçekleştirmelidir. Unutmayın, küçük hatalar büyük sıkıntılar doğurabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Helin dedi ki:

    Mrhb ya ben 10 gun once burun ameliyatı oldum bugun benım burnumdakı alçi düştü bı sorun olurmı

Yorum Yaz