Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Burnumuzun içi neden kurur?

Burun Neden Kurur?

Burnumuz neden kurur? Bu sorunun cevabını anlamak için öncelikle burnun işlev ve görevlerine bakmamız gerekir. Burnun esas görevi koku almak değildir, burnun asıl olan görevi akciğerlere giden havanın nemlendirilip, ısıtılmasını sağlar. Nefes alırken üst solunum bölgesinden geçen hava soğuk olduğu için hastalıklara yol açmaması için burun bir klima gibi çalışarak havayı rutubetlendirir ve ısıtır. Kuruluk bu işlemlerde en etkili fonksiyon olan mukoza sıvısında oluşan problemler neticesinde oluşur.

Burun Kuruluğunun Ana Nedenleri

Bu sebepler iki ana başlık altında toplanmaktadır bunları şöyle belirtebiliriz;

  • Dışarıdan gelen etkiler neticesinde burun kuruluğu
  • Burunun kendi işlevinde oluşan bozulma sonucunda oluşan burun kuruluğu

Burun içerisinde yapılan cerrahi müdahaleler sonuncunda burun içerisinde bulunan küçük kıllara zarar verebilir  bunun sonucunda burun kuruluğu oluşabilir. Yine bir dış etken olarak sigara ve diğer tütün ürünleri burun kuruluğuna sebebiyet verebilmektedir. Sigara içerisinde bulunan büyük partiküllerin burun içerisindeki kıllara zarar vermesiyle oluşan kuruluk ve sigara içerisinde bulunan kimyasalların kana karışımı sonucunda da burun kuruluğu oluşur. Sigaranın yanısıra bir diğer büyük dış etken alkoldür, alkol burnun içerisinde gerçekleşen fonksiyonları azaltır.

Alerji için kullanılan ilaçlarında bir kısmı burun kuruluğuna sebebiyet vermektedir. Nezle, grip gibi burun hastalıkları sonucu kullanılan ilaçlar burun içerisindeki mukozanın kalınlaşması, incelmesi ve su tutumuna etkiler gösterir. Hem tedavi, hem de hastalığın kendinde görülen özellikler nedeniyle mukozanın kuruluk oranı çok fazla artar, bu nedenle burun kuruluğu şikayetleri oluşabilmektedir.

 

Burun Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

  • Burunda oluşan kuruluk hissi
  • Burun içerisinde oluşan kabuklanma ve yaralar
  • Burunda oluşan acı hissi
  • Sigara dumanını burundan verirken oluşan boğulma hissi

Bu gibi belirtiler gördüğünüz zaman en kısa süre içerisinde bir uzman doktor ile görüşmenizi öneririm. Eğer bu hastalık tedavi edilerek giderilmez ise şu hastalıklara;

  • Geceleri ağzı açık uyuma
  • Akciğere giden havanın ısıtılamamasına ve akciğer iltahabına
  • Ağız kuruluğuna dolayısıyla horlamaya

yol açar. Bu gibi ileri ki safha sorunları peş peşe daha ciddi hastalıklara neden olabileceği için  hemen bir uzman doktor ile görüşmekte fayda vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz