Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Bebeklerde Bağırsak Tıkanıklığı ve Kurtlanma

İNVAGİNASYONA BAĞLI BAĞIRSAK TIKANIKLIĞI

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı invaginasyon sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. İnvaginasyon dediğimiz olay ince barsakların kalın barsak içine girerek barsak tıkanıklığı oluşturmasıdır. Gribal enfeksiyon ya da ishal sonucu gelişen bir hastalıktır ve genellikle 5 ay ile 1 yaş grubu bebeklerde görülür. Barsak tıkanıklığı oluşan bebeklerde, kakalarında kan görülmekte, aralıklarla ağrıları oluşmakta, kusmalar meydana gelmekte ve karınlarında şişlik oluşmaktadır. Karında oluşan bu şişlik hastalığın ileri devrelerinde görülmektedir. İnvaginasyona bağlı barsak tıkanmaları, yeni doğanda çok nadir görülür. Her 1000 çocuktan birinde görülür. Erkek bebeklerde 3 kat daha sık ve özellikle sonbahar-ilkbahar aylarında görülür.

 

TEDAVİ VE TAKİP SÜRECİ

Tedavi sürecinde erken tanı her hastalıkta hayat kurtarır. Tanı gecikmesini önlemek için acil cerrahi başvuru yapılmalıdır. Hastalığın ilk aşaması söz konusu ise belirli bir basınç ile çocuğa makattan uygulanan lavmanla tıkanıklık açılabilir. Boğulmuş barsak el ile düzeltilebilir. Geç kalınmış bir durumda barsağın ölmüş kısmı çıkarılmalıdır. Bu süreçte bebek ya da çocuk serum desteği almalıdır. Böylece barsakların çalışması kolaylaşacaktır.

KURTLANMA

Protozoon, artropod ve helmint gibi organizmaların neden olduğu enfeksiyonlara parazit enfeksiyonları denir. Bu organizmalar halk arasında solucan, böcek diye de bilinir. Parazit enfeksiyonları belirti göstermeden veya hafif belirtilerle ilerleyebilmektedir. Sonrasında çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebilmektedirler. Kurtlanma olayları çeşitlilik gösterirler. Bunların isimleri şöyle:

 • Kıl kurdu
 • Kamçı kurdu
 • Çengelli kurtlar
 • Yuvarlak solucanlar

Yukarıda bahsettiğimiz isimler kurtlanma çeşitlerinin bazıları. Bunlara ekleme yapılabilir. Kurtlanma ciddi hastalıklara yol açabilir. Bunu önlemek için sağlık koşullarına dikkat edilmelidir. Bu tehlikeli parazitlerden korunmanın temel yolu, yenilen ve içilen maddelerin temiz ve sağlıklı olmasından geçer. Ayrıca çiğ tüketilen yiyeceklere daha fazla dikkat edilmelidir. Parazitler bulaşıcı mikroplar olduğu için aile bireylerinin özenli davranması çok önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nevzat dedi ki:

  Bizim kızımız henuz 40 günlük bugün kızımızi doktora götürdük hem gaz problemi vardı hemde çok fazla ağlıyordu bazı tahlillerden sonra doktor bize kızımızın kalın bağırsak sinir uçlarınin gelişmediği ni söyledi ve kendiliğinden düzelmesini bekleyeceğiz dedi şimdi eşim ve ben çok tedirgin durumdayız ya düzelme olmaz ise sonra ne olur diye düşünüyoruz bu konuda bilgi verebilir misiniz

  1. doktorbey dedi ki:

   Nevzat bey merhaba, hekim müdahalesinden sonra yardım arayışında olmanız güzel. İlk müdahale işin uzmanı bir hekim tarafından yapıldıysa ve size verdiği cevaplar gerçekten tatmin edici oldu ise başka bir doktora götürmeden size önerdiği tedaviyi uygulayınız. Bu, çaresiz bir şekilde beklemek bile olsa.

   Bebeklerin bünyeleri çok daha zayıf olduğu için küçük tedaviler bile (hap, iğne, serum) bebeğinizi yıpratabilir. Bu yüzden size beklemenizi önermiş olabilir bunun doğruluğu konusunda emin olamayız. Fakat yinede hekimler her zaman için hastanın iyiliğini isterler onlara güvenelim.

   Son ihtimal olarak eğer ki içiniz rahat etmeyecekse başka bir doktora aynı şikayetle gidebilirsiniz. Hastalığın ve tedavi sürecinin sağlamasını yapmış olursunuz bu daha iyi sonuçlar doğurabilir.

   Bebeğinize iyi bakın, sağlıklı günler.

 2. ÜMİT SÖYLEYEN dedi ki:

  Merhaba,
  benim 3.5 aylık bir oğlum var doğduğundan beri hep ağlıyor dr. götürüyoruz gazı var değip gaz ilacı verip yolluyorlar.Bebeğim sezeryanla doğdu hiç emmedi süt sağma ve mama ile bu aya kadar getirdik bu aydan itibaren anne sütü bitti şimdi sadece mama veriyoruz ancak tek seferde iki saatte bir 30cc. mama yiyiyor:( biz çok üzülüyoruz neden yemiyor diye bebeğimiz 7.100gr.bütün mamaları denedik aptamil ve çeşitleri-bebelac-sema sonuç yok acaba bebeğimin ne rahatsızlığı var:(

 3. emine hollanda dedi ki:

  Selamlar dr.bey benim 18aylik oglum var yanliz son bir yildir buyuk tuvaletinde problemi var ben hollandada yasiyorumburda doktora goturdum oglumda bagirsak kurulugu olfugunu oyuzden kabizlik problemi var buyuk tuvaletini yapamiyor ve cok agliyor dr.bize surup verdi onu kullaniyorum ama faydasi yok ne yapabilirim yardimci olun oglum cok agliyor ne yapicagimi bilemiyorum bagirsak kurulugunun cozumu ne olabilir hollandadan selamlar.

 4. Hali Yikama Ve Temizleme dedi ki:

  paylaşımıın için teşekkürler, ben çocuğumu aşılarını düzenli yaptırdım ama çok hapşuruyor sizce neden ?

Yorum Yaz