Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Bebekler İçin Sağlıklı Beslenme

MUCİZE ANNE SÜTÜNDE!

Bebeklerin sağlıklı beslenmesinde anne sütü başta gelir. Anne sütü tabiri caizse mucizedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ama gelin görün ki bazı durumlarda anne sütü yeterli gelmez. Bebeğe anne sütünün yetmediği durumlarda anne, süt yapıcı bitki çayları ya da gıdalar tüketerek sütünü artırmalıdır. Süt bu şekilde de yetersiz kalıyor ve bebek aç kalıyorsa doktorunuza danışarak bebeğe uygun devam sütü kullanmalısınız. Kullanılan devam sütünün bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olmasına dikkat etmelisiniz.

 

SIRALAMANIN ÖNEMİ

Bebek beslenmesinde sıralama yapacak olursak:
1-) 0-3 yaş arası alınan anne sütü 
Bebeğin ilk dört ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Böyle beslenen bir bebek kolay kolay hastalığa yakalanmaz. Vücudu dirençli olur. Ayrıca emzirme süresinin uzun olmasının başka güzel bir yanı daha vardır. Anne ve bebek arasındaki sevgi bağı güçlenir. Bebek, su kaybına yol açan bir hastalığa yakalanmışsa anne sütü dışında kaynamış su verebilirsiniz.

2-)4-6 ay arasında başlayarak 4 yaşa kadar devam eden ek besin alımı.
Ek besinler bebeğe, vaktinden önce verildiğinde anne sütünden yeterince faydalanamayacaktır. Bunu önlemek için ilk altı ay anne sütü yeterli olacaktır. Bebek gelişimini normal tamamladığı sürece ek besinlere geç başlanmalıdır. gelişimini kontrol ettirmek için sık sık doktorunuza gitmenizi öneririz. Ek besinlere sebze, meyve, peynir, yoğurt, muhallebi, yumurta gibi yiyeceklerle başlayın. Bebeğin ilk kez yiyeceği besinler az miktarda olursa alışması kolay olacaktır. Bebeğin yediklerini takip ederek alerjisi olup olmadığını kontrol edin ve aynı besini aralıklı günlerle yedirin.

 

Besinlerin sırayla verilmesi de çok önemlidir. Örneğin meyve suyuna 1-2 tatlı kaşığı ile başlanıp miktar yavaş yavaş artırılır. Meyve suyuna başlandıktan 10-15 gün sonra sebze çorbalarına geçilebilir. Böyle seyreden bir beslenme, bebek açısından hem kolay hem daha sağlıklı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz