Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Bayılan Kişiye İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Öncelikle bayılmanın neden olduğunu öğrenelim. İnsanlar neden bayılırlar? Bayılmalarda ilk yardım uygulaması düşünüldüğünden daha basit bir uygulamadır. Günlük yaşantımızda ilk yardım bilgisi en az yemek yemek, su içmek kadar gereklidir. Bunun bilincinde olarak ilk yardım bilgimizi genişletebildiğimiz kadar genişletmete fayda var. İlk yardım uygulamaları her zaman hayati önem taşır ve yerine göre bir hekim bir hemşire olmasanız dahi hayat kurtarmanıza vesile olabilir. Gelelim bayılmalarda ilk yardımın nasıl yapılması gerektiğine.

 

İnsanlar neden bayılır?

Bayılma, beyne oksijen veya kan gitmemesi durumudur. Bayılma çok çeşitli sebeplerden olabilir. Bunların başlıcaları şunlardır;

 • Uzun süre aç kalmak
 • Tansiyonun düşmesi
 • Güneş altında fazla beklemek
 • Kan şekerinin düşmesi
 • Ani bir patlama sesi duymak yada korku yaşamak

 

Bayılmanın sebepleri bunlardır ve bunların dışında kişide kronik bazı hastalıkların belirtisi olarak ta kendisini gösterir. Yani kişinin kendi özel hastalıklarından dolayı da bayılma durumu yaşanabilir. Eğer bayılmanın sebebi biliniyorsa ona göre ilk müdahale yapılmalıdır.

İlk müdahale nasıl yapılır?

Bayılan kişinin beynine kan ve oksijen göndermek en mantıklı çözümdür. Hatta bayılan kişi yapılması gereken tek şey bu diyebiliriz. Kişi eğer bayılırken herhangi bir yere çarparak bayılmanın haricinde başka bir yaralanma / kanamaya sahip ise bunların pansumanını ayrıca yapmak ve hastayı sırt üstü herhangi bir yere yatırmak gerekir. Eğer dışarıda bayılmış ise kafasının altına yumuşak ve fazla kalın olmayan bir şey konulur. Asıl amacımız beyine kan göndermek ve hastayı canlandırmak olduğu için hastanın ayaklarını yükseltmeliyiz. Sırt üstü yatar vaziyetteki hastanın ayaklarının altına 30-40 santimetre yüksekliğinde bir cisim koyularak kanın beyine gitmesi sağlanır.

Eğer 5-6 dakika içerisinde bayılan kişi kendisine gelmiyor ise altında başka sorunlar aranmalıdır. Derhal tıbbi müdahale için ambulans çağırınız.

 

Dikkat! Bayılan kişiye alkol koklatmak, soğan ve sarımsak gibi şeyleri koklatmak gereksiz ve faydasız bir uygulamadır. Keskin kokuları hissettiği zaman kendine geleceği sanılır fakat yanlış bir düşüncedir. Özellikle bayılan kişiye su içirmeye çalışmak başlı başına yanlış bir davranıştır. Çünkü hastanın nefes yolları kapanacağından boğulmalara sebebiyet verebilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. beren dedi ki:

  yazılar kopyalanmıyor ve sunumu var çoçuğumun

  1. doktorbey dedi ki:

   Kaynak göstermek suretiyle yazılarımızı size gönderebiliriz. İletişim sayfasından bize ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

   1. murat dedi ki:

    Sevgilim sık sık bayılıyor. Bacaklarını kaldırıyorum ve dişlerini sıkmaması için elimle ağzına kuvvet uyguluyorum. Lütfen yardım edin onu mutlu eden her şeyi yaptım ama bunun nedenini de bulabilirsem her şey güzel olacak. Önerilerinizi bekliyorum…

    1. Ebru dedi ki:

     Bu ciddi bi hastalaık belirtisi olabilir veya bir epilepsi nöbeti disini sıkıyor yada nefes alamıyormuş gibi ses çıkarıyorsa o an agzimdan köpük çıkıyorsa bir epilepsi krizidir normal hastanede tanı konulmaz bir nöroloğa gotmelisiniz çünkü bende bir epilepsi hastasıyım bunu iyi bilirim insallaj yardımcı olabilmisimdiir

  2. YILMAZ GÜLŞEN dedi ki:

   ALLAH RAZI OLSUN ANNEM BAYILMIŞTI VE 30 DAKİKA AYILMADI Bİ ARA NEFES ALMADI AMA ŞİMDİ AYAKTA ALLAH RAZI OLSUN

 2. tugce dedi ki:

  kaynanam surekli bayiliyo ve bi iki saat kendine gelemiyo ne yapabiliriz bayilinca cook acil lutfen sekerli su veriyoruz ayaklarina yastik koyuyoruz ama etkisi olmuyo

  1. doktorbey dedi ki:

   Burada bayılan kişiye ilk yardımın nasıl yapılacağından bahsettik. Bayılmak önemli bir husus. Bununla ilgili bir hastaneye giderek gerekli ölçümleri yaptırmalısınız.

  2. YILMAZ GÜLŞEN dedi ki:

   hiç dokunma bırak krizemi giriyo eğer öyleyse hiç elleme ayağını 30-40 cm havaya kaldır

 3. ONUR dedi ki:

  DÜN İŞ YERİNDE BAYILDIM AMBULANS İŞ YERİNE GELDİ YALNIZ AYILMAM İÇİN ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE BURNUMU SIKTILAR SİZCE BÖYLE BİR ŞEY VARMI BURNUM HAYLA AĞRIYOR

 4. yudum dedi ki:

  yaaa bensizin dediklerinizi yapıyorum ama olmuyor

 5. Cemal dedi ki:

  Bayilan bir insana sogan koklatarak ayiltabilirmiyiz hocam bi yardimci olursaniz sevinirim

 6. Sude dedi ki:

  Anneannem dün düştü ve bir süre ayağa kalkamadı.Sonra yürümeye çalıştı.Ama ayağının üstüne basamadığını farketti.Gece uyuyamadı sabah kalkınca bayıldı.Kusmaya başladı.Devlet hastanesine gittik bir şey yok dedi.Ama hala ayağına basamıyor.Midesi de bulanıyor.Bağırdaklarım da kötü diyor.Düşmeyle alakası olabilir mi ?Düşünce başını çarpmadı.

Yorum Yaz