Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Barfiks Hangi Bölgeyi Çalıştırır Barfiks Çekmenin Faydaları

Barfiks, vücut ağırlığıyla yapılan egzersizlerin doğru şekilde yapması en zor olanıdır. Örneğin şınavda vücut ağırlığının bir kısmını kollar, bir kısmını da ayaklar çekerken barfikste vücut ağırlığının tamamı kollara yüklenmektedir. Bu da hareketin zorluğunun asıl sebebidir. Hiç spor yapmamış bir kişi için barfiks çekmek oldukça zordur. Bu yüzden spor salonlarında bulunan lat pulldown makinesi veya barfiks çekilmesini kolaylaştıracak karşı ağırlığın bulunduğu easy barfiks makinesi kullanılabilir. Barfikste yapılan en büyük yanlışların başında zorlanma esnasında sporcuların hileye başvurmaları gelir. Kendinizi yukarı çekerken salınım yapılmamalı, tüm vücut sabit bir şekilde yukarı doğru çekilmelidir. Yukarı çekiş esnasında nefes verilmeli, inişte de nefes alınmalıdır.

Barfiks hareketi yapılırken yaygın kanının aksine yalnızca sırt kasları çalışmaz. Aslında bu hemen hemen tüm hareketlerde böyledir. Vücut bir bütün olduğundan bir bölge çalıştırılırken diğer bölgeler de onlara yardımcı olarak çalışacaktır. Örneğin şınav hareketinde göğüs çalışırken yanında büyük ölçüde omuz ve triceps kasları da çalışacaktır. Temel olarak şınavda itici kaslarımız çalışır. Barfikste de tam tersi şekilde çekme işini yapan kaslar çalışmaktadır. Genel anlamda sporcuların barfiks çekme amacı kanat ve sırt kaslarını geliştirmektir. Barfiks iki türlü çekilebilir. Eller vücuda dönük olan türde biceps kasları daha fazla devreye girerken, öne dönük olan versiyonda ise daha çok sırt kasları çalışır. Kollar kapalı tutulduğunda sırtın üst kısmı, açık olduğunda ise alt kısmı daha çok çalışacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. kadircan dedi ki:

  kol kası nasıl yapılır

  1. Ahmet dedi ki:

   Dumbellerle programlı çalışarak kısa sürede büyük gelişme yakalayabilirsin. Kol kası çabuk gelişir, 2 ayda mükemmel gelişme yakalamak mümkündür. Fakat devam etmek gerek, ben yaptım uzun süre çalıştım. Kollarım çok güçlendi, gelişti. Bırakınca 2 ayda eser kalmadı o kaslardan.. Şimdi tekrar başladım, 1 haftadır çalışıyorum. Yavaş yavaş toparlanma var. Başka sorun olursa yanıtlayabilirim.

 2. Hali Yikama Ve Temizleme dedi ki:

  bu yöntem ile kanat dediğimiz yerde kas çıktı sizce normal mi ?

 3. emreSoy dedi ki:

  Sakal çıkınca Boy uzaması duruyor diyorlar doğrumu ?

  1. dream dedi ki:

   Hayır erkeklerde boy uzamasi 22 yasina kadar sürüyor. Eger bu yasin yukarsinda isen tek care spor yaparak boy atabirsn . Int arastir bnce

 4. belirli ol dedi ki:

  Arkadaslar topa cok yavas vuruyorum arkadasim ise bacak kaslarin cok az diyor nasil evde bavak kssimi guclrndirebilrm

 5. Ahmet dedi ki:

  evde (yüksek katlı binalarda) yapılan spor dışarda yapılan spor kadar etkili olur mu?yerçekimi etki edermi? mesela… bulunduğum şehirde neyazıkki barfiks parkuru yok (1 taneye razıyım.) mecburen evde kapı aralığında idare etmem gerekiyor diyelim. böyle yerçekimine karşı yapılan spor ne kadar etkili olur?

 6. murat coban dedi ki:

  Ben her gün spor yapıyorum fitness birgün göğüs biceps birgün on omuz arka omuz birgün sırt kanat bacak haftanın beş günü farklı kas gruplarını çalıştırıyor un doğru antremanmi yapıyorum acaba ???

  1. doktorbey dedi ki:

   Fitness çalışması yaparken genellikle bir gün bir bölgeyi, diğer bir gün başka bir bölgeyi çalıştırmak / geliştirmek yerine spor yapılan her gün tüm bölgeleri eşit oranda geliştirmek önerilmektedir. Ağır fitness çalışmalarına başlamadan önce muhakkak yeteri derecede kas ısınması sağlanmalı ve olası aksaklıkların ve kas yaralanmalarının önüne geçilmeli.

 7. serkan batur dedi ki:

  merhaba ben 2 ay önce 19 yasima girdim. Boyum 1.78 1.79 araliginda 17 yasimdan beri sınav çekiyorum 2 günde bir düzenli olarak. ve 2 aydır 2 günde bir barflks çekiyorum slmdlde ip atlamaya baslayacam sizce boyum uzarmı veya kaç cm uzar annem 1.55 babam 1.61 abim 1.67 cm lütfen yardımcı olun. Kuzenlerlmde 1.90 olan var

Yorum Yaz