Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Ballı süt yararsız mı?

Bal sayısız hastalığa iyi gelen bir besindir. 3000 yıldan uzun bir süredir tedavi amaçlı kullanılmaktadır. İçeriğinin %74’ü şeker, %17’si sudur. Balın içindeki  şeker sindirimle değişime uğramadan kana geçebilir ve birkaç dakika içinde enerji verir. Geriye kalan %7′ lik kısım balı bal yapan maddelerdir. Bunların başında enzimler, hidrojen peroksit ve vitaminler gelmektedir. Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan bal, süte karıştırılarak da tüketilir. Peki biz bu mucizevi nimetten doğru şekilde yararlanabiliyor muyuz?  Maalesef  yanlış şekilde tükettiğimiz doğru besinlerde biri de baldır.

Bal ve süt karıştırılır mı?

Bal süte karıştırılarak tüketildiği zaman genellikle kaynar süt kullanılır. Halbuki ne enzimler ne de vitaminler ısıya bu denli dayanıklı değillerdir. Bu yüksek ısı tabiri caizse balı öldürür. Enzim ve vitaminlerinden yararlanamadığımız zaman balın çay şekerinden bir farkı kalmaz.

Peki ballı süt nasıl hazırlanmalıdır?

Balın özelliğini koruyabileceği maksimum sıcaklık 43 derecedir, bu sıcaklığın üzerine çıktığında bal faydasını yitirmeye başlar.Sütü de sıcak içmek istersek en mantıklı yol önce ısıttığımız sütü bardağa doldurup balı sonra ekleyerek balın 5-6 derece daha az sıcaklığa maruz kalmasını sağlarız.Çünkü bardak sütün ısısını alır.Özetle sütü en fazla 50 dereceye kadar ısıttıktan sonra bardağa doldurup sıcaklığını yaklaşık 44  dereceye düşürmüş oluruz ve balı da ekleyince maksimum sıcaklıktaki maksimum faydalı ballı sütü elde etmiş oluruz.

Balın Faydaları;

Bunun yanında bal antioksidandır. Yani düzenli tüketilirse uzun vadede kanserin önler. Bağışıklık sistemine de faydası vardır, sindirimi kolaylaştırır. Balın içinde zararlı mikroorganizmalar yaşayamaz bu yüzden uzun yıllardır ülser tedavisinde de kullanılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. turan dedi ki:

    Biz deli bala sütü aynen ılık tarifede kullanıyoruz, iyi olduğuna inanıyoruz

  2. bahattin dedi ki:

    süte bal katarak içtiğimde öksürüğüm kesiliyor boğazımın ağrısı geçıyor herkese tavsiye ediyorum deneyin ve kendiniz görün

Yorum Yaz