Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Balın Zararları Var mıdır?

Hepimizin severek yediği ve şifa aradığı bal kimi zaman ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Bal her ne kadar şifalı ve lezzetli olsa da bilinçli tüketilmediği taktirde sizlere büyük zararlar verebiliyor. Unutmayın ki her şeyde olduğu gibi balında yanlış kullanımı ve aşırı tüketimi zararlıdır!

 

Balın Zararları Nelerdir?

  • Balın saymakla bitmez faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Balın zararlı olduğu durumlar ise gereğinde fazla tüketilmesi durumunda ortaya çıkar. Şimdi balın genel itibariyle zararlarında maddeler halinde bahsetmek istiyorum. Bal tüketmeden önce bu faydalı bilgileri aklınızda tutmanızda son derece fayda var!
  • Özellikle organik olmayan bal içerdiği yüksek miktardaki şeker sebebiyle çeşitli hastalıklara yol açar.
  • Bal, tüketildiğinde tamamı enerjiye dönüşmediği için vücudumuzda yağ depoları oluşturur.
  • Zehirli çiçeklerden üretilen deli bal günde 1 çay kaşığından fazla tüketildiğinde halk arasında bal tutması olarak da bilinin krizlere sokabilir.

 

Balı Kimler Yiyemez?

Özellikle bazı kronik rahatsızlıklara sahip kişiler bal yerken son derece dikkatli olmalıdır. Bal yerken dikkatli olması gereken hastalık gruplarının başında diyabet (şeker hastaları) gelmektedir. Şeker hastaları bal yemeden önce mutlaka şeker düzeylerini kontrol etmelidir. Eğer şeker hastasıysanız ve şekeriniz normal değerlerin üzerindeyse bal tüketmeyin.

Bal yerken dikkatli olması gereken bir diğer grup ise kalp hastalarıdır. Bal içerdiği yüksek orandaki şeker ve enerji sebebiyle kalp ritmini olumsuz yönde etkileyebilir. Kalp hastaları bal yiyebilir ancak yüksek miktarda bal tüketmenizi tavsiye etmiyorum. Ayrıca kalp hastalığınızın türevine göre, bal yemeden önce mutlaka bir beslenme uzmanıyla görüşmenizi ve doktorunuzdan onay almanızı tavsiye ederim.

 

 

Yüksek tansiyon hastaları da bal yerken son derece dikkatli olmalıdır. Özellikle yaz sıcaklarının arttığı günlerde yüksek tansiyon hastaları bal ve şekerli gıdalardan uzak durması gerekiyor. Tansiyon hastaları mutlak suretle bal yiyemez diye de bir şey yok lakin normalin altında tüketmenizde fayda var.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz