Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Bademcik ağrısı nasıl geçer?

Sürekli bademcikleriniz mi şişiyor? Sürekli bademcikleriniz mi ağrıyor? O zaman bu yazımı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum çünkü bademcik ağrıları dikkate alınması gereken bir durumdur. Bazı durumlarda basit yöntemlerle geçen bademcik ağrıları bazı durumlarda da cerrahi operasyon gerektirebiliyor.

 

Bademcik ağrısını geçirmek için neler yapılabilir?

Bademcik ağrılarına karşı en etkili yöntem ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlardır. Boğazınızı rahatlatmak için gargara kullanabilirsiniz. Gargara ile boğaz ve bademcik temizlenir, bu işlem doktor tarafından daha etkili bir şekilde uygulanır ancak evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bademcik ağrısı yaşıyorsanız beslenmenize de dikkat etmelisiniz, tahriş etmeyen yiyecekleri seçmelisiniz, kola sigara gibi zararlı şeylerden uzak durmalısınız.

 

Bademcik ağrılarına karşı evde bitkisel gargara hazırlanışı

Bademcik ağrıları ve iltihaplanmalarına karşı evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitkisel gargara tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Malzemeler:

Bir fincan kaynar su

Kurutulmuş ada çayı

Bir çay kaşığı zeytin yağı

Yapılışı:

Sallama poşetlerde satılan ada çayını bir fincan sıcak suyumuzun içine atıp demlenmeye bırakıyoruz. İçine bir çay kaşığı zeytin yağını ilave ediyoruz. Bitkisel çayımız  ılındıktan sonra güzelce gargara yapıp tükürüyorsunuz. Gargaradan sonra 15 dakika boyunca hiç bir şey yemeyin, böylece bademcik bölgeleri temizlenir ve rahatlar.

 

Bademcik ağrısı için ne gibi tıbbi tedaviler uygulanır?

Evde kullandığınız bademcik ağrıları geçirme yöntemleri işe yaramadıysa, ağrınız devam ediyorsa, beraberinde ateş ve halsizlik de varsa mutlaka doktora gitmelisiniz

Bademcik iltihabının oluşma şekline göre antibiyotik tedavisine başlanır. En az 5 günlük antibiyotik tedavisine başlanır duruma göre bu süre 10 güne kadar uzayabilir. Ağız yoluyla alınan bu antibiyotikler gerektiğinde iğne şeklinde de verilebilir. Eğer doktorunuz iğne yazdıysa bademcik iltihabınız bir hayli ilerlemiş demektir.

Antibiyotik tedavisinin yanında boğaz spreyi, ağrı kesicili gargara ve öksürük şurubu da genel olarak yazılan ilaçlar arasındadır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz