Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Aslan Dişi Bitkisi Faydaları Nelerdir?

ASLAN DİŞİ

Bu bitkinin diğer adları kara hindiba ve yabani acı marul’dur.  Rozete benzeyen yaprakları, sarı ve güzel çiçeklere sahiptir.
Sapları kırılınca beyaz süt akıtırlar, son baharda yaprakları kurutulur. Aslan dişi bitkisi insanlar için büyük bir deva ve gıda takviyesidir. Türkiye’de bazı yörelerde bu bitkinin doğal salatası da yapılarak kullanılmaktadır.
Aslan Dişi faydaları;
Bitkinin içeriğinde Taraxacine adında acı bir madde vardır. 50-100 gram civarlarındaki kök, bir lirte kadar suda kaynatılıp her gün bir fincan olmak şartıyla içilirse vücudu dinçleştirir ve idrar söktürür. Sidik torbasındaki iltihapların giderilmesinde büyük rol oynar.
Taze sapları kırıldığında süzülen beyaz öz suyu sütü ise dişleri temizler ve arasındaki bakterileri öldürür.
Daha önceden kaynatılmış ve sıcak olan sütün içerisinde bir miktar aslan dişi bitkisi atılıp bekletilip içilirse göğsü yumuşatarak öksürükleri dindirir. Aslan dişi kökü, bir avuç mercimek ve bir tutam da meşe kabuğu bir litre suda kaynatılır. Bundan sabah akşam aç karnına içilir. Böylelikle kalın bağırsak iltihabı olan balgamlı ishallere iyi gelir bağırsak sorunlarına deva niyetindedir.
Eski dönemlerde doktorlar çoğu hastalığın çözümü olarak bu bitkiyi önermişlerdir.

 

Diğer bir tarif;

100 gram kök ve yaprakları 1 litre suda 5 dakika boyunca kaynatılır ve ılık oluncaya kadar bekletilir. Limon sıkılarak bal ile de tatlandırılabilir. Sabah, öğle ve akşam birer bardak içilir. Böbrek ve safra taşlarının düşürülmesini sağlar. Sarılığı, karaciğer şişkinliğini iyi eder. İdrar yolları ve kalın bağırsak iltihabını yok eder. Öksürüğü giderir, anne sütünü arttırır. Taze sürgünlerinden çıkan süt dişleri temizler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz