Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Anason Bitkisi Faydaları, Nasıl kullanılır?

Anason bitkisinin kullanımı;

Anason bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Rakı gibi alkollü bazı içeceklere aroma eklemek için kullanılır. Kokusu ve tadı, içerisindeki anethol adlı yağdan gelir. Anethol alkolde çözünen ama su oranı arttıkça dibe çöker. Anasonlu içkiler su ile karıştırıldığında bu yüzden beyaz olur. Tatlılarda baharat olarak kullanılır. Ayrıca bazı hayvan mamalarında tatlandırıcı aroma olarak ta kullanılır.

Anasonun Faydaları;

İnsan vücuduna bazı etkileri; Çeşitli yemeklere duyulan tiksinti hissiyatını bastırarak iştahsızlığı giderir. Bağırsak ve mide gazlarında söktürücüdür. İshali ve kusmaları keser, idrarı çoğaltır. Kadınlarda aybaşılarının düzene girmesine yardımcı olur, aybaşı kanamalarını keser. Ancak hamilelik döneminde kullanılmaz. Sinirleri yatıştırıp anne sütünü de artırıcıdır. Migren ağrılarını azaltır. Uyku verir, beyin yorgunluğunu alır. Kalbi kuvvetlendirir. Kan dolaşımını düzenler. Cinsel istekleri çoğaltır. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir. Öksürüğü durdurur. Fazla kullanılmamalıdır çünkü uyuşukluk hissi verir.

Anason nasıl kullanılır;

Bir yemek kaşığı anason tohumu bir litre suda on dakika civarında kaynatılır. Sabah ve akşam olmak üzere iki defa birer çay bardağı kadar içilir. Öksürüğü, zihin yorgunluğunu, asab bozukluğunu giderir. Hazımsızlığı, iştahsızlığı, kusmayı, ishali, nefes alma zorluğunu, mide ve bağırsak gazlarını, karın ağrısını, idrar zorluğunu baş dönmelerini giderir. Fazlası uykusuzluk verir ve anne sütünü artırır. Adet döneminde kullanılmamalıdır. Yakılıp dumanı burundan çekilirse baş ağrısını geçirir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz