Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Akdiken Bitkisi Çayı Faydaları Nelerdir?

Akdiken bitkisi, uçları diken şeklinde dalları karşılıklı olan 100 santimetreye kadar büyüyen ve 100 yıl kadar yaşayabilen bodur bir ağaç türüdür. Anadolu ve avrupada, orman gibi ağaçlık bölgelerin çevrelerinde, nemli alanlarda bulunurlar. Olgunlaşmamış minik siyah meyveleri acı ve kekremsidir.

Diğer adları güvem, gövemeriği ve geyik dikenidir.

Akdiken Bitkisinin Faydaları:

Asabi spazmaları, kalp çarpıntısını, kulak çınlamasını, kabızlığı, asab bozukluğunu, damar sertliğini, sıkıntıyı, alerjik kaşıntıları, nisai akıntıyı, uykusuzluğu giderir. Sarılığa, gut hastalığına ve vücutta su toplanmasına iyi gelir.

Kuvvetli ve doğal bir müshil olan akdiken, kabızlığı anında ishale çevirmesiyle meşhurdur. Bir avuç kadar meyvesi tüketilirse şiddetli gürültülü ishal nöbetlerine neden olur, içinizi temizler. Derideki alerjik kaşıntıları kesmede üstün rol oynar ve sinirleri yatıştırır.
Akdiken nasıl kullanılır?

Meyvelerinden şurup yapılarak bütün öğünlerde yemeklerden sonra birer küçük bardak içilebilir.

Kökleri, meyveleri ve kabukları kullanılabilir. Meyvelerinin suyunu sıkarak içebilirsiniz ve artan posasını da kuruttuktan sonra çayını yaparak da içebilirsiniz. Böylece iki defa değerlendirmiş olursunuz. Tüketimi esnasında dikkat edilmez ve aşırıya kaçılırsa şiddetli karın ağrısı yapacaktır. Bunun önüne geçmek için ise amuda kalkarak ellerinizin üzerinde iki adım atmanız tavsiye edilir. Bunu yaparken bir büyüğünüzden yardım isteyiniz. Akdiken bitkisinin çiçeğini bir suda kaynatıp süzdükten sonra suyu soğumaya bırakılır ve ağız yoluyla gargara yapılırsa boğaz iltihaplarını ve ağrılarını söker. Akdiken bitkisinin yapraklarını ezerek kanamalı bir yara üzerine konulursa eğer kanamayı azaltacaktır. Akdiken bitkisinin suyu sıkılarak cilt üzerindeki siğil ve pütürlere sürülürse onları da geçirecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz