Hastalık Tedavisi, Şifalı Bitkiler, Sivilce Tedavisi

Ahlat Bitkisi Nedir Nasıl Kullanılır?

Ahlat bitkisi yabani bir armut çeşididir. Anadolu’da yetiştiği sıklıkla görülür. Halk arasında bilinen ismi AHLAT’dır. Çakal armudu, çördük gibi isimler de bazı yörelerde kullanılır. Susuz ve havası kirli ortamlarda bile yetişebilir.  Kurak yerlerde, orman içlerinde, antropojen bozkırlarda özellikle bulunur. Ortam, sıcaklık ve diğer koşullara bağlı olarak 2 – 9 metre arasında uzayabilen ama genelde kısa boya sahip bir ağaçtır. Yaprakları dar ve tüylüdür. Gri tonlarına çalan yaprakları vardır. Kış sonlarındaki aylarda çiçek açıp, meyvesi ise yaz sonlarına doğru olgunlaşır, yenebilecek duruma gelir. Meyvesi bir elma kadar büyük olmasa da yarısı kadar büyümektedir. Meyvesinin tadı buruk ve kekremsidir.

Diğer İsimleri Piraster, Yabanarmudu, Poirier sauvage, çördük, çakal armudu. Gülgillerden  kendi kendine yetişen ve dallarında dikenleri olan bir ağaçtır. Meyvesi tam anlamıyla olgunlaşmadan yenmez. Kurutularak veya tazeyken tüketilir. İsteğe göre ağacına normal armut aşılanabilir. Siyah ve normal rengi de mevcuttur. Anadolu’ da hemen hemen her yerde yetişir.

Ahlat Armut’un faydaları;

  • Zehirli böcek sokmalarında, bitkisi ezilerek sokulan bölgeye konur.
  • Kabızlık yaparak ishali keser. Bağırsak düzensizliğini kontrol eder. Dikkatli tüketilmezse eğer kabızlık nasıl geçer? gibi arayışlara girmenize sebep olabilir.
  • Kalbi kuvvetlendirir.
  • Meyveleri tam olgunlaşmadan ve aç karnına tüketilmemelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz