Sağlığın merkezine hoşgeldiniz, 29 Mart 2015

Pekmez ve süt içilmeli mi?


Resim bulunamadı

Birçok insan pekmezli süt içmenin faydalı olduğunu düşünmektedir. Bu çok büyük bir yanılgıdır.Bu  iki besin birlikte tüketilmemelidir. Süt kalsiyum açısından zengin bir maddeyken  pekmez demir  açısından zengindir.Peki bu iki karışım bir araya geldiğinde ne olur? Besinlerde zaten az  bulunan demirin çoğu, sütteki kalsiyum yüzenden emilemez ve  vücut dışına atılır.Kalsiyum demirin emilmesini engelleyen bir maddedir ve sütte fazlaca bulunmaktadır. Bu durumun sağlığımıza bir zararı yoktur ama bu karışımı içtiğimizde  tam bir demir deposu olan pekmezin sadece tatlandırıcı özelliğini kullanmış oluruz.Kan yapıcı olarak bilinen pekmez sütle karıştırıldığında kansızlığa iyi gelmez. Çünkü kanda en çok bulunan hücreler olan alyuvarların üretilmesindeki temel ihtiyaç olan madde demirdir.

Peki demirden en iyi şekilde faydalanmanın yolu nedir? Demirin emilmesini kolaylaştıran maddeler vardır. Bunların başında da C vitamini gelmektedir. Bu da demek oluyor ki pekmez portakal suyu gibi bol C vitamini içeren besinlerle beraber tüketilmelidir.Damak tadı adına çok iç açıcı olmasa da kansızlığın tedavisinde kesinlikle etkileyici sonuçlar verecektir. Bunun dışında her sabah bir kaşık pekmez yemek güne enerjik bir başlangıç için ve de verimli bir şekilde besin değerlerini alabilmek için uygundur.

Ayrıca pekmez kış aylarında vücut ısısının korunmasına da çok yardımcı olur fakat  pekmez tüketiminde aşırıya kaçmamak  gerekir. Bol miktarda şeker de içeren pekmez, kan şekerinin aniden ve aşırı yükselmesine sebep olabilir. Son zamanlarda en çok önerilen pekmez çeşidi harnup pekmezidir.

Gelen aramalar:

Etiketler:

Siz de hastalığınızla ve şikayetlerinizle ilgili detayları
aşağıdan yorum olarak paylaşın

UZMANLARIMIZ SORUNUZA CEVAP VERSİN!

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ.

Yorumlar

Yorum Sayfaları

 1. fırat diyor ki:

  tam da pekmezle sütü karıştırıp içmiş ve de ulan güzel bir içecek buldum derken karşıma sen çıktın ve hayallerim suya düştü doktor bey

 2. Şahin Fırat diyor ki:

  BENDE ÇOK SEVİNMİŞTİM PEKMEZ BAL VE SÜT KARIŞTIRIP İÇİYORDUM HALBUKİ HİÇ BİR YARARI YOKMUŞ

 3. karafatma diyor ki:

  arkadaşlar kilo almak isteyenler aylardır ugrasıyorum denemediğim hiç bir sey kalmadı 1 gram bile alamadım fakat bı ablanın tavsıyesi ile 2 haftadır her aksam duzenlı yatmadan önce 1 bardak pekmez içmeye basladı 3 kılo aldım ustelık iştahlı bır ınsan değilim cok az yemek yıyorum ama mucıze gıbı ıse yaradı hedefım 8 kılo haftada 1,5 kılo alıyorum 2 ayda ulasacagım boyle devam ederse çok mutluyum kılo almak ısteyenlere tavsiye ederim

  1. doktorbey diyor ki:

   Merhaba Fatma, Besleyici ve faydalı olacağına inandığımız bu öneriniz için size teşekkür ederiz. Yorumlarınızla üyelerimizi bilgilendirmeye devam ederseniz seviniriz.

 4. ecrinseda diyor ki:

  bende cok zayifim ve herkezin bana cok zayifsin demesinden biktim ne denediysem hic biri fayda etmedi ne ymaliyim?

 5. Melih diyor ki:

  Keçiboynuzu pekmezi ve süt kesinlikle karıştırılabilir görüşümce nedeni ise Keçiboynuzu pekmezinde süte göre 3 kat daha fazla kalsiyum vardır.Kalsiyum asla sütle karışınca kaybolmayacaktır.Ve daha faydalı hale gelecektir.

  Not:Bu yazı sadece keçiboynuzu ve süt karışımı için geçerlidir.

Yorum Sayfaları

Yorum Yaz