Sağlığın merkezine hoşgeldiniz, 23 Nisan 2014

Kulağa Su Kaçınca Ne Yapılır?


Kulağa Su Kaçınca Ne Yapılır?

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında serinlemek için başvurduğumuz yollardan biri de deniz havuza girmek. Küçük büyük herkesin keyifle yaptığı bu hareketin sıkıcı bir yönü de bulunmaktadır. Kulağa kaçan su çoğu zaman keyfimizi kaçırır. Bunun için önlemler alınabilir. Örneğin havuzda ya da denizde kulaklık kullanılabilir. Ancak doktorlar uzun süre kulaklık kullanmaktan sakınmamızı öneriyorlar. Kulak zarına çeşitli zararlar verebiliyor.

HAVUZ SUYU MU DAHA TEHLİKELİ DENİZ SUYU MU?

Yüzmek çocukların vücut gelişimlerinde çok faydalı bir spor dalıdır. Aynı zamanda yaz aylarında serinlemek için harika bir seçim olabilir. Yetişkin insanlar kulağa su kaçırmama konusunda daha dikkatli davranırlar. Ancak çocuklar bu konuda yetersiz kalabilmektedirler. Özellikle havuzda kulağa su kaçmışsa tehlike arz edebilir. Deniz suyu havuz suyuna göre daha temizdir, daha doğaldır. Denizdeki tuz oranı çok fazla olmadığı sürece kulağa kaçan su tehlike oluşturmaz. Klor daha zarar verici bir madde olduğundan havuzda daha dikkatli olunmalıdır.

 

SU GİREN KULAĞA NE YAPILIR?

Öncelikle kulağa su kaçması sizleri endişelendirmemeli. Duşta bile pek çok insanın kulağına su kaçabilmekte. Bu biraz da kişinin kulak yapısına bağlı. Her kulağa su kaçtığında doktora koşmaya gerek yok. Kendimizin halledebileceği çok basit yöntemler var.

Bunlar; 

 • Tahmin ettiğiniz gibi en bilindik yöntem zıplamak. Su kaçan kulağınız aşağı gelecek şekilde başınızı yatırdıktan sonra yerinizde zıplayın. Kulağınızın açıldığını göreceksiniz.
 • Bir diğer yöntem su kaçan kulağınız alta gelecek şekilde bir kaç dakika yastıkta yatın. Yerçekimi ile su çıkacaktır.
 • Düşük ısıdaki saç kurutma makinası ile içerideki suyu kurutabilirsiniz. Ancak yakın temasta yapmayınız.
 • Antiseptik kulak damlaları kullanabilirsiniz. Su kaçan kulağınıza 2-3 damla damlattıktan sonra kafanızı hızlı bir şekilde çevirin. Böylece kulağınıza kaçan su, damla ile birlikte dışarı akacaktır.

Denediğiniz yöntemler yeterli olmuyorsa doktora başvurun. Kulağa kaçan su ağrı ve hafif işitme kaybına yol açar. Daha ileri evrelerde iltihap oluşturur. Kısa sürede çözmek faydalı olacaktır.

Gelen aramalar:

 • kulaga su kacinca ne yapilir (182)
 • kulağa su kaçınca ne yapmalı (151)
 • kulaga su kacinca ne yapilmasi gerekir (40)
 • kulağa deniz suyu kaçınca ne yapmalı (33)
 • kulağıma su kaçtı (28)
 • kulağa su kaçınca (26)
 • kulaga su kaçınca ne yapılmalı (23)
 • kulak su kaçınca ne yapmalı (14)
 • kulağa su kaçınca ne yapmak lazım (12)
 • kulaga su kacinca napilir (10)

Etiketler:

Siz de kendi durumunuz ve sorununuzla ilgili bilgileri
aşağıdan yorum olarak paylaşın

UZMANLARIMIZ SORUNUZA CEVAP VERSİN!

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ.

Yorumlar

Yorum Sayfaları

 1. gayeacar diyor ki:

  merhabalar benimde kulagıma su kactı fakat dediklerinizi yaptım damla haricinde bir faydasını goremedim suyun iç kısmında oldugunu hissediyorum gündüzleri bir derece kulagım açılıyor akşam yatarken tıkanıyor çok rahatsızlık duyuyorum kulagımı temizletmemmi gerekir yoksa damlayı alıp kullanayımmı

  1. doktorbey diyor ki:

   Merhaba, Kulak burun boğaz polikliniğinde bulundan kulak temizleme cihazı ile kulağınızın içerisindeki sıvıyı çektirebilirsiniz acil çözüm için. KBB Polikliniğine giderek hızlı çözüme ulaşabilirsiniz.

 2. bas diyor ki:

  Kulağıma su kaçtı ve ağrıyor.saç kurutmayı denedim ama hala ağrıyor.ne önerirsiniz

 3. sohbet diyor ki:

  bu site süper :)

Yorum Sayfaları

Yorum Yaz