Sağlığın merkezine hoşgeldiniz, 27 Mart 2015

Baş ağrısı neden olur?


Baş ağrısı neden olur?

ZORLAYAN AĞRI!

En üst düzey teknolojilere sahip olan insanoğlu, tam anlamıyla sağlıklı bir bedene sahip olamamıştır. Çeşitli hastalıklarla geçip giden bir ömür, doğumumuzla bizi karşılar. Bebekken, çocukken, yetişirken bir çok hastalıklarla mücadele ederiz. İşte baş ağrısı bunlardan yalnız biri. Yaşamın her anında bizi yakalayabilecek bir rahatsızlıktır. Baş ağrısından yakınmayan insan yok denecek kadar azdır.

 

 

NEDENLERİ ÇEŞİTLİ, ÇEKMESİ ZAHMETLİ!

Baş ağrısının şimdiye kadar 300’e yakın sebebi bulunmuştur. Bunların başında migren gelir. Öyle ki, ülkemizde her 5 kadından birinin baş ağrısının nedeni migrendir. Erkeklerin başı ağrımaz mı dediğinizi duyar gibiyim. Ağrır elbette; fakat bu oran daha azdır; 10 erkekten biri migren kaynaklı baş ağrısı yaşar.

bas-agrisini-gecirme-yontemleri-hastaliktedaviNet

Baş ağrısının bir diğer nedeni strestir. Biyolojik hastalıkların neden olduğu baş ağrısından sonra psikolojik nedenli baş ağrılarının başında stres gelmektedir. Bunu da rakama dökmek gerekirse, her üç kişiden biri stres kaynaklı baş ağrısı yaşamaktadır.

bas-agrisi-nasil-gecer-hastaliktedaviNet

Bir diğer neden kadınların malum zamanlarında yaşadıkları baş ağrısıdır. Adet dönemlerinde çekilen sancılar azmış gibi bir de baş ağrıları eklenir. Üstelik bu adet dönemlerinin öncesinde, ortasında ve bittikten sonra bile devam eden bir ağrıdır. Adet döneminde meydana gelen hormon değişimi baş ağrısını artıran nedenlerdendir.

bas-agrisi-neden-olur-hastaliktedaviNet

Hafif ama sıklıkla karşılaştığımız bir diğer baş ağrısı gerilim tipi baş ağrılarıdır. Bunlar depresyon, uykusuzluk ve stres gibi nedenlerin ortaya çıkardığı ağrı tipidir. Etkenler ortadan kaldırılırsa baş ağrısı olmayacaktır.

Alkol ve sigara kullanımının fazla olduğu kişilerde küme tipi ağrılar gözlenir. Ağrı göz etrafında oluşur.

kadinlarda-bas-agrisi-hastaliktedaviNet

Burun tıkanmasıyla oluşan sinüs tipi ağrılar, tıkanıklığın yok edilmesiyle geçmeye meyilli ağrılardır. Burun kemiğindeki eğrilik de düzeltilmelidir.

İçinde bulunduğumuz aylarda polen yoğunluğundan allerjik baş ağrıları görülebilir.

Etiketler:

Siz de hastalığınızla ve şikayetlerinizle ilgili detayları
aşağıdan yorum olarak paylaşın

UZMANLARIMIZ SORUNUZA CEVAP VERSİN!

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ.

Yorumlar

Yorum Sayfaları

 1. Ayla diyor ki:

  Iyi aksamlar 4gundur basim aramsiz ariyor.goz sulanmasi birde bas donmeleri de oluyor.

  1. fidan diyor ki:

   neden
   AYLA

 2. fidan diyor ki:

  cok korkuyorum bende olucani

Yorum Sayfaları

Yorum Yaz